بازگشت مدعیان قدیمی برای رقابت با ناصر علیزاده در چرخه انتخابی المپیک؛ همه سهمیه ورود گرفتند

بازگشت مدعیان قدیمی برای رقابت با ناصر علیزاده در چرخه انتخابی المپیک؛ همه سهمیه ورود گرفتند

اینطور که پیداست در سال المپیک؛ در وزن ۸۷ کیلوگرم که هنوز سهمیه‌اش را نگرفته‌ایم و دوره گذشته هم ایران در این وزن نماینده‌ای در المپیک توکیو نداشت، شاهد بازگشت بیشترین تعداد مدعیان قدیمی برای رقابت با مدعی چند سال اخیر خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، مسابقات قهرمان کشوری بزرگسالان کشتی فرنگی که اولین مرحله از چرخه انتخابی سال ۲۰۲۴ خواهد بود، روز‌های پایانی هفته جاری در قم برگزار می‌شود.

غیر از پویا دادمرز در ۵۵ کیلو، مهدی محسن‌نژاد در ۶۰ کیلو، محمدرضا گرایی و دانیال سهرابی در ۶۷ کیلو، امین کاویانی‌نژاد در ۷۷ کیلو، محمدهادی ساروی در ۹۷ کیلو و امین میرزازاده در ۱۳۰ کیلوگرم، همه فرنگی‌کاران که قصد رقابت در چرخه المپیک را دارند، باید در قم کشتی بگیرند و عدم شرکت در این مرحله بدون عذر موجه، به منزله حذف از چرخه امسال خواهد بود.

علیرضا مُهمدی اگر قصد تغییر وزن نداشت و در ۸۲ کیلوگرم می‌ماند، او هم یکی از کشتی‌گیران معاف از شرکت در مسابقات کشوری بود، چون در بلگراد موفق به کسب نقره جهانی در وزن المپیکی شد، اما او بلافاصله بعد از مسابقات جهانی و پیش از آغاز اردوی امید‌های جهان صراحتا از تغییر وزنش خبر داد و در مرحله پایانی لیگ هم دو کشتی در وزن جدید گرفت که همراه با برد بود.

طبق چرخه انتخابی تیم ملی آزاد و فرنگی در سال‌های اخیر، هر ملی‌پوشی که قصد تغییر وزن داشته باشد، حتی درصورت کسب نشان جهانی سال قبل، باید در چرخه کار خود را از مسابقات کشوری استارت بزند؛ بنابراین علیرضا مُهمدی ورودی جدید وزن ۸۷ کیلوگرم چرخه انتخابی تیم ملی خواهد بود، وزنی که پیش از این دیگر عنوان‌دار ۸۲ کیلوگرم جهان، پژمان پشتام را هم به عنوان مدعی جدید در خود دیده بود.

این وزن، اما در مسابقات قهرمانی کشور علاوه بر مدعیان جدید، شاهد بازگشت بیشترین تعداد مدعیان قدیمی خواهد بود؛ از حسین نوری که سال گذشته بعد از باخت در مسابقات کشوری طی تصمیمی احساسی، از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد و بعد از آن برای بازگشت مجدد به چرخه و کشتی گرفتن در جام تختی به دنبال سهمیه بود که نتوانست درنهایت به آن برسد، گرفته تا یوسف قادریان عنوان‌دار سابق جهانی که او هم تمریناتش را در این مدت همراه با حسین نوری دنبال کرده و قصد دارد در مسابقات کشوری در ۸۷ کیلوگرم کشتی بگیرد.

بازگشت مدعیان قدیمی برای رقابت با ناصر علیزاده در چرخه انتخابی المپیک؛ همه سهمیه ورود گرفتند

رامین طاهری هم بعد از جراحی زانویش، قصد بازگشت به میدان را دارد. از جمع این سه کشتی‌گیر، نوری و قادریان سابقه کسب مدال جهانی را دارند و فقط طاهری از حضور در مسابقات جهانی، مدالی کسب نکرده، اما یکی از مدعیان جدی این وزن در سال‌های اخیر بوده است که باتوجه به کارنامه آنها، به نظر به هر سه نفر سهمیه داده خواهد شد.

حضور حسین نوری و یوسف قادریان که در مسابقات کشوری قطعی است و احتمالا رامین طاهری هم باوجود شکست در فینال مسابقات انتخابی استانی، از خوزستانی‌ها سهمیه حضور بگیرد، چراکه نفر اول که ابوالفضل پایدار بود، به دلیل از دست دادن پدر و برادرش، قادر به شرکت در مسابقات کشوری نیست.

اما مدعی اصلی ۸۷ کیلوگرم طی سه سال اخیر، ناصر علیزاده بوده است. کشتی‌گیری که بعد از ناکامی حسین نوری از کسب سهمیه این وزن المپیک در گزینشی آسیایی با شکست مقابل حریف چینی، به گزینشی جهانی که آخرین میدان برای رسیدن به سهمیه بود، اعزام شد. او کشتی‌های خوبی هم گرفت و سوم شد، اما دوره گذشته فقط دو فینالیست سهمیه می‌گرفتند، بنابراین تیم ملی فرنگی ایران با سهمیه کامل به توکیو نرفت و نماینده‌ای در ۸۷ کیلوگرم نداشت.

ناصر علیزاده طی چند سال اخیر نماینده ۸۷ کیلوگرم ایران در مسابقات جهانی بوده که باوجود شایستگی فراوان، به دلیل کاهش وزن زیاد نتوانسته نتیجه مطلوب و قابل انتظار را بگیرد.

عملکرد او در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد و قهرمان نشدنش در بازی‌های آسیایی هانگژو به شدت مورد انتقاد بود و به سختی با ورود این کشتی‌گیر به چرخه المپیک باز هم در وزن ۸۷ کیلوگرم موافقت شد.

نظر فدراسیون و کادرفنی بر این بود که این کشتی‌گیر استارت کار خود را بعد از تداوم ناکامی در ۸۷ کیلوگرم، در چرخه المپیک در ۹۷ کیلوگرم بزند، اما نظر ناصر علیزاده و مربی‌اش این بود که در سال المپیک، این کشتی‌گیر تغییر وزن ندهد و کارش را در همین وزن ادامه دهد.

او هم درنهایت مجوز شرکت در مرحله اول انتخابی تیم ملی در همان وزن سابقش را گرفت تا ۸۷ کیلوگرمی در المپیک قبلی بدون نماینده بود، حالا با حضور مدعیان قدیمی و جدید در قم برگزار شود.

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.