بازار نابسامان زیتون سبز طارم و جولان دلالان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان: زیتون طارم با وجود کیفیت بالا، هم اکنون برای فروش با مشکلات جدی مواجه است، بنابراین دولت باید فرصتی برای افزایش مصرف داخلی و صادرات این محصول و از همه مهمتر دست دلالان بدهد. از بازار فروش قطع خواهد شد. عدم ورود خریداران از سوی شرکت های فرآوری زیتون به کشور، عدم شناسایی بازارهای جدید و بی توجهی مسئولان در این زمینه باعث خاموشی دلالان بازار زیتون طارم شده است.

تولید 100 هزار تن محصول زیتون در شهرستان طارم

طارم با سهم 40 درصدی از زیتون سبز تولیدی هر ساله عنوان بزرگترین تولید کننده زیتون کشور را به خود اختصاص داده است، اما تنها آنها نیستند که علیرغم کیفیت بالا از تولید بیش از 100 هزار تن زیتون سبز در سال جاری سود می برند. اقتصاد کشاورزان و باغداران این منطقه از سوی دیگر موجب ناامیدی زیتون کاران کشور به دلیل افزایش تورم و گرانی کالاهای اساسی زندگی آنها شده است.

شهرستان طارم در حالی با گسترش مزارع و افزایش تولید زیتون روبه‌رو است، در حالی که با تولید زیتون زمینه اشتغال 9 هزار طارم‌کار و 500 هزار روز کاری امسال برای کارگران فصلی فراهم شده است، اما این افزایش در سال جاری کابوس کمبود مشتری است. به بازاری ایده آل تبدیل شده و در نتیجه اقتصاد کشاورزی و باغداری این شهر به هم ریخته است. تولیدکنندگانی که سخت تلاش کردند و با وجود کمبود آب زیتون را تا مرحله تولید نگه داشتند، اکنون باید نگران فروش محصول خود در بازار آشفته باشند.

آشفته بازار زیتون سبز طارم و جولان دلالان

در روزهای اخیر با عبور جاده های شهرستان طارم از شرق به غرب به دلیل شرایط بد اقتصادی شاهد بسیاری از باغداران زحمتکش هستیم که برای تامین نیازهای معیشتی خود منتظر فروش زیتون با قیمت پایین هستند. زمانی که دلالان و واسطه هایی که بازار خرید این محصول استراتژیک هستند با هماهنگی کنترل شده سعی در کاهش قیمت زیتون برای خرید از باغداران دارند و با ایجاد فضای روانی در فضای مجازی و بین مردم، هر روز قیمت خرید را کاهش می دهند. بزرگترین باغ زیتون ایران سرچشمه اقتصاد مردم است.

این واسطه ها سال هاست که مانع حضور مستقیم خریداران بزرگ زیتون کشور در طارم شده اند. دلالان سال ها مانع حضور مستقیم خریداران بزرگ زیتون کشور در طارم شدند. آنها منافع شخصی خود را بر منافع مشترک شهر ترجیح می دهند، زیتون طارم را با کمترین قیمت خریداری می کنند و زیتون فرآوری شده را با سود بسیار کم به دست فروشندگان اصلی می رسانند و در نهایت سود اصلی این بازار را به جیب می زنند. بدون هیچ مشکلی این محصول توسط فروشندگان و مردم با قیمت های بالا به فروش می رسد.

با توجه به اینکه طی سالیان متمادی زیتون به عامل اصلی توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار در طارم تبدیل شده است، تمامی برنامه های معیشتی مردم این دیار بر پایه فروش این محصول گرانبها است، اما این روزها بازار نابسامانی زیتون سبز طارم را برانگیخته است. این شهر را ایجاد کرد.

قطب زیتون ایران انتظار حمایت دارد

یکی از زیتونکاران طارم درباره مشکلات پیش روی صنعت زیتون در این شهرستان می گوید: متأسفانه به دلیل تورم فعلی و گرانی سایر مواد اولیه، قیمت زیتون بسیار پایین و برداشت کافی نیست. معیشت باغداران.

سید محمد موسوی در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: زیتون به طور مستقیم بر زندگی و اقتصاد مردم طارم تاثیر می گذارد و اگر مدیریت بازار فروش در این منطقه یا تامین آب پایدار برای کشاورزی وجود نداشته باشد شاهد خواهیم بود. کاهش رشد اقتصاد تارام در آینده نزدیک.

این باغدار فعال طارمه می افزاید: مسئولان استانی و شهرستانی برای اعطای حق آبه دائمی به شهرستان طارم تلاش کنند. زیرا یکی از مشکلات اصلی باغداران به ویژه در فصل تابستان و زمانی که برداشت کم است، بحران آب کشاورزی و خشک شدن رودخانه غزل اوسن است.

آشفته بازار زیتون سبز طارم و جولان دلالان

دبیر مجمع مدعیان شهرستان طارم با اشاره به عدم نظارت مسئولان بر بازار زیتون می گوید: مسئولان استان طارم و سنجان رایزنی های لازم را با وزارت جهاد کشاورزی انجام دهند. . صادرات این محصول و در نتیجه صادرات زیتون می تواند زیتونکاران را وادار به فروش زیتون با قیمت مناسب کند.

یونس حیدری در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: در صورت انجام صادرات زیتون تمایل شرکت های داخلی برای خرید و صادرات افزایش می یابد که در مقابل عرضه بالای زیتون تقاضای بیشتری برای خرید زیتون ایجاد می شود.

وی در حالی که خود باغداران بر حفظ تعادل بازار اصرار دارند، تصریح می‌کند: اگر تولیدکنندگان و باغداران از فرآوری 20 درصد زیتون خودداری کنند و همه محصولات را خام بفروشند، تعادل عرضه و تقاضا برقرار می‌شود و محصول فروش حاصله به نفع باغداران خواهد بود.

مشکل اصلی صنعت زیتون در طارم کمبود آب کشاورزی است این عضو مجمع مدعیان شهرستان طارم خاطرنشان می کند: یکی از مشکلات اساسی صنعت زیتون در طارم کمبود آب کشاورزی به ویژه در فصل تابستان است که زمان اوج آبیاری درختان زیتون است.

آنلاین نماینده شورای شهرستان طارم در شورای استان سنجان در گفت و گو با خبرنگار گفت: این محصول با صرف هزینه ها و منابع مختلف تولید می شود اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی با کیفیت و کافی و نبود کانال های ارتباطی مناسب. . مرکز استان و استان های همجوار، دلالان از این فرصت به نفع خود استفاده می کنند و زیتون های این شهرستان را با قیمت ارزان حتی به خارج از کشور با نام سایر استان ها و شرکت ها از زیتون کاران صادر می کنند.

عدم دسترسی به بازار در استان های همجوار

جواد محمدی یادآور می شود: زیتون طارم به دلیل نبود راه ارتباطی مناسب به مرکز استان و استان های همجوار مانند گیلان، خسوس، اردبیل و تهران حمل نمی شود، بلکه از طریق واسطه ها خریداری می شود.

وی نقش مسئولان استانی و شهرستانی را در ساماندهی بازار زیتون در این منطقه مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید در آینده برای خرید تضمینی یا قرارداد زیتون طارم برنامه ریزی های ویژه ای داشته باشد تا باغداران و تولیدکنندگان بتوانند از این طریق حمایت دولت را بپذیرید از همه مهمتر دست دلالان از بازاری که زیتون خالص و مرغوب در طارم عرضه می شود کوتاه شود.

مدیر جهاد کشاورزی گفت: اقدامات کنترل بازار این محصول از دو ماه پیش آغاز شد و اقدامات بعدی انجام شد، امسال شاهد شکستن رکورد 40 ساله تولید زیتون هستیم. در همین راستا تا چند روز آینده ممنوعیت واردات روغن زیتون به کشور اعمال خواهد شد.

آشفته بازار زیتون سبز طارم و جولان دلالان

فرهاد اکبری با بیان اینکه با توجه به تولید بی رویه زیتون در کشور تصمیم گرفته شد واردات روغن زیتون به کشور متوقف شود، تصریح کرد: هدف ما ارائه تسهیلات نقدینگی و سرمایه ای برای حمایت از مصرف کنندگان این محصول است. در گردش، به ویژه برای واحدهای روغن کاری اجازه دهید.

وی خاطرنشان کرد: 40 درصد زیتون کشور در طارم تولید می شود تارم 40 درصد زیتون کشور را تولید می کندادامه: از دیگر اقدامات لازم برای کنترل بازار این محصول، همکاری باغداران است که توصیه می شود 50 تا 60 درصد محصول خود را برای فرآوری روغن نگهداری کنند.

این مسئول با بیان اینکه 20 درصد باغات این شهرستان به آبیاری تحت فشار مجهز هستند، می افزاید: در این راستا جهاد کشاورزی در هر هکتار 40 میلیون تومان به صورت رایگان ارائه می کند و به کشاورزان توصیه می کند باغات خود را به سیستم آبیاری متصل کنند. آب ورودی را تحت فشار تنظیم کنید.

اکبری با اشاره به پرداخت تسهیلات بلاعوض می گوید: در این راستا بحث مجوز مصرف معقول آب برای رودخانه های فصلی را در دستور کار داریم که روستائیان برای صدور این مجوزها و برای رودخانه های فصلی با جهاد کشاورزی همکاری کنند. به صورت دسته جمعی به آبیاری تحت فشار بروید.

مدیر جهاد کشاورزی طارم با اشاره به راه اندازی واحدهای فرآوری در این شهرستان می گوید: شهرستان طارم می توان گفت قطب فرآوری زیتون در کشور است بنابراین زیتون سایر نقاط کشور نیز به آن منتقل می شود. این شهر برای پردازش.

رشد 250 درصدی تولید زیتون نسبت به سال گذشته

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر شاهد بیشترین رشد واحدهای تبدیلی در شهرستان بوده ایم، گفت: این منطقه دارای بیش از 600 واحد فرآوری خانگی و 35 واحد صنعتی دارای پروانه فرآوری کنسرو است.

رئیس شورای ملی زیتون نیز در این خصوص می گوید: تولید زیتون در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 250 درصد افزایش یافته است و با وجود مکاتبات متعدد با وزارتخانه نیاز است زیرساخت های لازم برای این افزایش ایجاد شود. در چهار ماه گذشته اقدام خاصی صورت نگرفته است.

وی می گوید: در صورت عدم اعمال ممنوعیت واردات روغن زیتون، این محصول با قیمت پایین توسط باغداران به فروش می رسد که به طور حتم آسیب جدی به تولیدکنندگان وارد می کند.

آشفته بازار زیتون سبز طارم و جولان دلالان

این مسئول ادامه می دهد: با وجود 3 هزار تن روغن زیتون در مخازن و 110 هزار تن زیرساخت محصول، روسای سازمان جهاد کشاورزی و انجمن استان ها مکاتبات متعددی برای ایجاد زیرساخت های لازم انجام داده اند که متأسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفته است. این مسئله را حل کن.

رئیس شورای ملی زیتون یادآور می شود: کشور سالانه به 15 هزار تن روغن زیتون و 90 تا 100 هزار تن کنسرو زیتون نیاز دارد و امسال 24 هزار تن تولید روغن داریم، بنابراین جهاد و وزارت کشاورزی باید تحریم شوند. واردات روغن زیتون به دلایل بهداشتی

مهدی عباسی خاطرنشان می کند: قیمت فعلی زیتون کیلویی 16 هزار تومان، روغن زیتون لیتری تحویل درب کارخانه 120 هزار تومان است، بنابراین نهادهای نظارتی بر قیمت بازار نظارت کنند. با توجه به آب و هوای ایده آل و شیوه های مدیریتی لازم، تولید زیتون در طول تاریخ بی سابقه است، بنابراین ما در حال حاضر در حال مذاکره با روسیه برای مازاد 10000 تن روغن هستیم.

با توجه به روند فروش محصولات زیتون و ایجاد زیرساخت های مناسب برای توسعه صنایع تبدیلی، فروش این محصول گام مهمی در توسعه اشتغال و اقتصاد شهرستان طارم خواهد بود و به عنوان یک محصول مهم صادراتی، نقش خود را در سبد صادراتی استان ایفا خواهد کرد و کشور عملکرد خوبی خواهد داشت.