باربارا تاکمن و آثارش – آوای البرز

باربارا تاکمن در کار حرفه ای خود عناوین و افتخارات زیادی کسب کرده است و یکی از معدود افراد غیر دانشگاهی است که خود را به بالاترین سطح مطالعات علوم انسانی رسانده است. وی در تاریخ 6 فوریه 1989 در بیمارستان گرینویچ بر اثر حمله قلبی درگذشت. تاكمن هنگام مرگ 77 ساله بود.

به نظر روزنامه آوای البرز ایمان وی نوشت: “مردانی كه مایل به حفظ موقعیت خود هستند ، هرگز حقیقت عدالت را در افراد جدا از هم به وضوح نخواهند دید.” وی معتقد بود که کلمات مانند “غلط” در ذهن مردان در سیاست معانی مختلفی دارند.

اولین کتاب او کتاب مقدس و شمشیر بود ، پس از آن خود را وقف تحقیق در مورد گذشته و تاریخ کرد. وی با کتاب “توپهای آگوست” که داستان یک ماه قبل از جنگ جهانی اول را روایت می کند مشهور شد و میلیون ها خواننده را نه تنها در ایالات متحده بلکه در سراسر جهان به خود جلب کرد. این کتاب که به فارسی ترجمه شده است (ترجمه محمد گید ، انتشارات ماهی) جایزه پولیتزر و افتخار یکی از اولین مورخان زمان خود را برای وی به ارمغان آورد.

چند سال بعد ، وی برای کتاب خود در مورد زندگی ژنرال آمریکایی جوزف استیل ، که به نظر برخی ، در سال 1962 و 1971 تکرار شد ، دومین جایزه پولیتزر را از آن خود کرد.

پدرش یک بانکدار مشهور و زمانی مالک The Nation بود. وی قبل از تمرکز کامل بر تاریخ ، سالها تجربه روزنامه نگاری داشت. وی با حمایت از حقوق و فرصت های خانوادگی به عنوان روزنامه نگار ، به آسیا و اروپا سفر كرد و به تجربه زندگی در چندین كشور از ژاپن و چین تا اسپانیا (در زمان جنگ داخلی این كشور) افزود. اما من به این مرحله رسیدم ، و به عنوان یک مورخ خود را در این حرفه ثابت کردم ، “زیرا من یک زن هستم” برای من آسان نبود و در آن زمان هیچ کس – زنان مورخ را نمی گرفت. به طور جدی؛ زنی که در مورد مسائل و محدودیت های زنان نمی نویسد ، اما در مورد جنگ ، مردان در مورد قدرت و سیاست ، به اشتباهات و پوچ بودن آنها اشاره می کند. او می خواست در همان زمین بازی با مردان رقابت کند که سخت و ناهموار بود. همچنین ، تاكمن از این نظر هرگز آكادمیك نبود و هیچ تلاشی برای ورود به آكادمی انجام نداد.

بنابراین ، برخی از اساتید دانشگاه به او برچسب “عمومی” زدند – با افتخار خاص کسانی که کسی را به رسمیت نمی شناسند و خودشان کار مهمی انجام نمی دهند – و آثار او در لیست آثار شاخص “علمی” قرار نگرفتند. اما تعداد کمی از مهارت های نوشتاری و علاقه او به نوشتارهای وی را انکار کردند ، و نقش وی را در افزایش تعداد علاقه مندان به تاریخ نادیده گرفتند. باربارا تاکمن در کار حرفه ای خود افتخارات و افتخارات زیادی کسب کرده است و یکی از معدود افراد غیر دانشگاهی است که خود را به مقاطع بالاتر از مطالعات انسانی ارتقا می دهد. وی در ششم فوریه 1989 در بیمارستان گرینویچ بر اثر حمله قلبی درگذشت. تاكمن هنگام مرگ 77 ساله بود. در ایران معمولاً از او به عنوان “تاریخ مزخرفات” یاد می شود (ترجمه حسن کامشاد ، نشر کارنامه) ، اما به نظر من ، “برج فراسان” (ترجمه استان فولادوند توسط سخن) کتاب مناسب تری برای دوستداران تاریخ جدی است .

کتاب «سلام اول» وی نیز به فارسی ترجمه شده و در بازار کتاب کشورمان موجود است (ترجمه حسین افشار و انتشارات ماهی).

انتهای پیام