این معدنکاری را متوقف کنید؛ تخریب وسیع منابع ملی به اسم کارآفرینی

زمین لغزش های بزرگ در دره نور البرز مرکزی در جهت گسل های اصلی – مانند شکست بلده – و همچنین در آسیب دگرگونی شکاف مهم البرز شمالی رخ داده است. با این حال هیچ زمین لرزه بزرگی در منطقه دره نور گزارش نشده است.
از سوی دیگر در قسمت شمالی دره بلده از دوآب به سمت غرب روستای رسن رانش زمین به عرض حدود 13 کیلومتر و طول حدود 3 کیلومتر (در جهت جایگزینی آوار و کوه) رخ داده است. به سمت جنوب و به دره بلده). استخراج شن و ماسه در ابتدای این جاده و در ناحیه لغزش رزین، علاوه بر آلودگی های زیست محیطی فراوان، به عملکرد و ناپایداری میخ های روغن کاری شده نیز کمک می کند. اگرچه رئیس اداره محیط زیست آمل این حادثه را مربوط به معدن شن و ماسه 1/1/1301 – ابتدای جاده بلده ندانست، اما معاون وزیر راه گفت: «ریزگردها ناشی از ریزش کوه بوده است. یک معدن خصوصی است که هیچ خسارتی وارد نمی کند.»

البته امروز اداره کل راهداری استان مسندر در این خصوص تشکیل پرونده خواهد داد چرا که در صورت عملیاتی که باعث از بین رفتن بینایی رانندگان در محور هرس می شود، با وجود اینکه این معدن در جاده نیست. هماهنگی لازم باید “آن را انجام داد” در امتداد بزرگراه. معدن و محور حراس خیلی از هم فاصله دارند و رودخانه ای بین آنها وجود دارد. رانش زمین در 13 آوریل 1401 پس از اولین بارندگی بهاری رخ داد. البته در تعطیلات اسکاندیناوی، آتش معدن ظاهرا خاموش شد، اما تا پایان مارس 1400، این فعالیت برای استخراج معدن ادامه یافت، به طوری که ساخت و ساز منطقه از بین رفت و از طرف دیگر با محرک های اضافی به دنبال آن باران های اخیر ، رانش زمین رخ داده است.

در تاریخ 21 خرداد 1396 یک دستگاه بولدوزر و لودر در قسمت پایین قفسه سینه کوه در حال فعالیت بوده و طبق اصول فنی و ایمنی قبلاً توصیه شده است که سنگ از بالا به دلیل محدودیت های اعمال شده برداشته شود. برای معادن به خصوص معادن جاده هراس و اصرار دارندگان معدن مبنی بر ادامه برداشت، ته و جلوی پاشنه لغزشی جدا شده است.

در روز حادثه 16/3/1396 راننده بولدوزر در دم جان باخت و دو کارگر به شدت مجروح شدند. این نوع فعالیت معدنی البته نتیجه مداخله و تخریب طبیعی در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی است. منطقه حفاظت شده حرس به مساحت 15000 هکتار در سال 1380 به ثبت رسیده است. این منطقه از 25 کیلومتری شرق شهر بلده شروع و تا 33 کیلومتری جنوب شهر آمل ادامه دارد، بنابراین جاده بلده به آمل در شمال و شمال شرقی رسن، رسعه، هردورود، روستای شهید بالا قرار دارد. این منطقه حفاظت شده منطقه حفاظت شده حراس تقریباً مرکز حوضه رودخانه حرس است.

این منطقه به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود تا اینکه رودخانه هرس (تقریباً در 71 کیلومتری جاده هرس) به رودخانه بلده نور (نزدیک روستای هردرود) می پیوندد. تا اوایل دهه شصت ارتفاعات منطقه اساس قدیمی ترین جنگل های هیرکانیان و جنگل جنوب روستای رزن و شرق لسی کوه آخرین بازمانده از این جنگل ها بود.
تداوم استخراج و برداشت در ناپایداری زمین لغزش در البرز مرکزی علاوه بر تشدید زمین لغزش، خسارت هایی را به جنگل ها و منابع آبی – خاکی نیز وارد می کند. این روند باید با توجیه کارآفرینی و سرپوش گذاشتن بر تخریب و نابودی گسترده منابع ملی پایان یابد.

* چاپ شده در روز چهارشنبه 15 فروردین 1401 در روزنامه اعتماد