اگر کسی توانایی خرید گوسفند و قربانی کردن آن در عید قربان را ندارد، چه کند؟

به گزارش خبرگزاری آوای البرز؛ علی خلیلی ، کارشناس علوم قرآن ، به ارزشهای نهفته در عید قربان اشاره کرد و گفت: «عید قربان روزی است که ابراهیم (ع) تسلیم خدا شد.

وی گفت: برای مسلمانان سراسر جهان ، دهمین روز ماه قمری ذی الحجه مصادف با عید قربان است که این روز به یاد حضرت ابراهیم و فرزندش اسماعیل (ع) گرامی داشته می شود. این عید با عبادت ، دیدار و جشن برگزار می شود. علاوه بر این ، بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان در این روز گوسفند ، گاو یا شتر قربانی می کنند و گوشت آن را به همسایگان و فقیران توزیع می کنند.

عید قربان روز قربانی شدن روح شیطانی است / اگر نتوانیم در عید قربان گوسفندی بخریم چه می شود؟

“عید قربان یک عید ویژه است. وقت فرار از شیطان درونی است.

خلیلی گفت: عید قربان پاکترین عید ، عید تسلیم و بردگی است.

وی با اشاره به عید سعید قربان روز بزرگی که فداکاری روح شرور به عنوان یک سنت خوب قلمداد می شود اظهار داشت: فداکاری روح شر یکی از بزرگترین کارهایی است که هر انسانی باید انجام دهد. این اثر بزرگ از جایگاه ویژه ای برخوردار است و شکوه آن به حدی است که از اقدامات حجاج به شمار می رود.

این عالم قرآن با اشاره به مراحل حج و جایگاه عید قربان در مناسک حجاج ، می گوید پس از انجام اعمال عرفات ، مشعر و منا در مرحله آخر ، آنها به صورت نمادین گوسفندان را قربانی کنند ، به عبارت دیگر ، آنها روح خود را فدا می کنند ، و شیطان بزرگترین شیطان است. با اثبات خود ، با فدا کردن روح عماره ، آنها مطمئناً به خداپسندی نزدیک می شوند.

خلیلی در مورد اعمال انجام شده در روز عید قربان اظهار داشت: در روز عید قربان ممکن است فدائیان برای جشن این عید بزرگ بروند ، غسل کنند و شب ها در عید قربان دو رکعت نماز بخوانند. .

عید قربان روز قربانی شدن روح شرور است / اگر در عید قربان نتوانیم گوسفندی بخریم چه می شود؟

وی با اشاره به اقامه نماز در عید قربان خاطرنشان کرد: نمازی در روز عید قربان خوانده می شود که شبیه نماز عید سعید فطر است و دارای جایگاه و جایگاه ویژه ای است. برخی از علما و بزرگان گفته اند که اگر کسی نمی تواند گوسفند بخرد و قربانی کند ، می توان با همکاری بسیاری از افراد مبلغی را برای خرید قربانی ، خرید گوسفند و سپس قربانی کردن در راه خدا در نظر گرفت. . به گفته این افراد ، دادن گوشت قربانی به فقرا و مستمندان پاداش زیادی می دهد.

وی خاطرنشان کرد: در روایت از “امام صادق (ع)” ، “امام حسین (ع)” و “امام باکر (ع)” گوشت قربانی را به سه قسمت تقسیم کردند؛ یک قسمت به همسایگان ، بخشی به نیازمندان و قسمت دیگر به خانواده تعلق گرفت.