اولین زن ایرانی که به فضا سفر کرد/ عکس

انوشه رئیسی در سال ۱۳۴۵ در ۲۱مین روز از شهریور در مشهد متولد شد. انوشه در سال ۱۹۹۳ به همراه همسر و برادرشوهرش، با استفاده از حساب‌های پس‌انداز و بازنشستگی، شرکت Telecom Technologies را تأسیس کردند.

این شرکت خدمات مخابراتی ارائه می‌کرد و این امکان را به شرکت‌های مخابراتی می‌داد که هم‌زمان با بهبود عملکرد سامانه‌هایشان، تجهیزاتشان را نوسازی کنند و از هزینه‌هایشان بکاهند.

عملکرد این شرکت به‌قدری خوب بود که در سال ۲۰۰۱ به قیمت خوبی فروخته شد و انوشه در سال ۲۰۰۰ از سوی مجله زنان شاغل به‌عنوان کارآفرین برتر شناخته شد. مجله فورچون نیز در سال ۲۰۰۱ اسم انوشه را در فهرست زنان تاجر موفق قرار داد. حالا وقت تحقق رؤیا بود!

بیشتر بخوانید:

در مسیر سفر به فضا

انوشه که سفر به فضا برایش همیشه جذابیت داشت، حالا با ثروتی که از فروش کسب‌وکار قبلی خود به‌دست آورده بود، تصمیم گرفت در سال ۲۰۰۴ به بنیاد جایزه ایکس کمک کند.

این جایزه ده میلیون دلاری قرار بود به اولین فرد یا گروهی تعلق بگیرد که اولین سفر خصوصی به فضا را دو بار در عرض دو هفته انجام دهد. این برای انوشه همان دری بود که به‌سمت آرزوهایش باز می‌شد.

با تعیین و اهدای جایزه ایکس به شرکت اسکیلد کامپوزیتس در کالیفرنیا، انوشه وارد مدیریت سفرهای فضایی خصوصی شد و اشتیاقش برای رفتن به فضا روزبه‌روز بیشتر می‌شد.

علی‌رغم خطرات، انوشه انصاری تصمیم گرفت برای شرکت در یک پرواز فضایی ثبت‌نام کند. شرکت گردشگری اسپیس ادونچرز قراردادی محرمانه با او بست و انوشه فراگیری پروازهای فضایی را آغاز کرد.

انوشه درواقع پشتیبان «انوموتو دایسوکه»، تاجر ژاپنی بود. هنگامی که انوموتو به دلایل پزشکی از پرواز در این مأموریت محروم شد، انصاری جایگزین او شد.

او یک روز قبل از عزیمتش، در تلویزیون ملی ایران با برنامه آسمان شب شبکه چهار مصاحبه کرد. میزبانان برای او آرزوی موفقیت نموده و از طرف ایرانیان از او تشکر کردند.

اولین زن ایرانی که به فضا سفر کرد/ عکس

نخستین زن فضانورد ایرانی

سرانجام فضاپیمای سایوز TMA-9 حامل فرمانده روسی «میخائیل تیورین»، مهندس پرواز «مایکل لوپز الگریا» و انوشه انصاری در صبح دوشنبه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۶، از پایگاه فضایی قزاقستان به فضا پرتاب شد و دو روز بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست.

انوشه در طول اقامتش مجموعه آزمایش‌های علمی و فیزیولوژیک را نیز برای آژانس فضایی انجام داد. این آزمایش‌ها شامل مواردی ازجمله علل کم‌خونی، تأثیر تغییرات ماهیچه‌ای بر کمردرد، تأثیر تشعشعات فضایی بر فضانوردان و گونه‌های میکروبی که در ایستگاه پرورش داده شده‌اند، می‌شد.

بازگشت به زمین

انوشه با سایوز TMA-8 به زمین بازگشت و در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ در قزاقستان فرود آمد. بدین‌ترتیب اولین ایرانی و زن گردشگری شد که به فضا سفر کرد. البته انصاری بیان کرده است که خود را «گردشگر فضایی» نمی‌داند و عنوان «شرکت‌کننده در پرواز فضایی» را ترجیح می‌دهد.

او پس از این پرواز در وبلاگش نوشت: «شما حاضرید چقدر برای تحقق رؤیایتان بپردازید؟ آیا رؤیای شما ارزش حقوق یک ماه و یا شاید یک سالتان را دارد؟ شاید بهای آن به‌اندازه پس‌اندازی باشد که برای دانشگاه فرزندتان کنار گذاشته‌اید. آیا به‌اندازه تمام حقوق بازنشستگی شما و ازدست‌دادن عضوی از بدنتان می‌ارزد؟ آیا ارزش آن را دارد که برایش بمیرید؟ قیمت واقعی یک رؤیا به‌راستی چقدر است؟ من جوابی ندارم، اما فکر می‌کنم برای هرکسی متفاوت باشد. من همیشه آماده‌ام زندگی‌ام را برای تحقق رؤیای خود فدا کنم.»

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

گروه تحریریه علوم پزشکی

نوشته‌هایم به طور خلاقانه، با جذابیت و همراه با مطالعات علمی تهیه می‌شوند. هدفم جلب توجه شماست و شما را در دنیایی از اطلاعات جذاب و پر رمز و راز پزشکی به سفری هیجان‌انگیز دعوت کنم.