اولین جلسه هماهنگی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استانداری سمنان

به گزارش خبرگزاری آوای البرز استان سمنان ،حمیدی از ایجاد کارگروه استانی به ریاست استاندار در استان ها خبرداد و یاد آور شد: این کارگروه می تواند با تشریک مساعی به روند کارها انسجام بیشتری ببخشد.

دکتر حمیدی معاون عمرانی استانداری سمنان در این جلسه گفت: پدیده زمین خواری همواره یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب است و ایشان در حوزه زمین خواری خواستار برخورد شدید با این پدیده مزموم هستند.با توجه به شعار دولت ایت ا.. رئیسی و شفافیت موضوع در این دولت سامانه پنجره واحد مدیریت زمین راه اندازی و در امر اسناد مالکیت شفافیت و حل مشکلات مردم مد نظر قرار گرفته است.

حمیدی با بیان اینکه پنجره واحد مدیریت زمین بدنبال خود پیشگیری از فساد و ساماندهی ارائه خدمات در حوزه زمین را به همراه دارد تصریح کرد: سامانه پنجره واحد زمین بصورت هوشمند اقدامات دستگاههای اجرایی را رصد و پیگیری می کند و تکلیف تمامی دستگاههای دست اندرکار در این سامانه مشخص کرده است.

وی خاطر نشان کرد: همه دستگاه ها تکلیف دارند نقشه های الکترونیکی خود را ظرف یکماه بارگذاری نمایند.

**سامانه زمین، نتیجه تعامل بین سه قوه است

حمیدی در این نشست با ارائه گزارشی از پیشرفت سامانه پنجره واحد زمین، در این‌ کار گروه گفت: این سامانه از پروژه های پیشرو در کشور است که با تعامل بین سه قوه اتفاق افتاد و با هم افزایی همه امکانات و ظرفیت ها، هرچند با برخی کم و کاستی‌ها، تا اینجا جلو رفته است.

حمیدی افزود: سامانه، مجموع زحمات پنج دستگاه، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و وزارت اطلاعات است که براساس قوانین و مقررات در پیشبرد آن مسئولیت اجرایی داشتند.

وی ادامه داد: تاکید ما بر ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر است. هرجا دستگاه‌های مختلف با هم ارتباط داشتند و اطلاعات را به اشتراک گذاشتند، موفقیت زیادی حاصل شده است. یکی دیگر از اقداماتی هم که به آن نیاز داریم، سرعت تحدید و حدنگاری و ثبت زمین هاست. پایش در استان انجام شده است و باید با جدیت پیگیری می‌شود.

در ادامه جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان دبیر جلسه عنوان کرد :با توجه به ماده 3 ضوابط اجرایی پنجره واحد مدیریت زمین، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به عنوان مدیر راهبری و هماهنگی امور سامانه اجرایی پنجره واحد مدیریت زمین معرفی و موظف شد ضمن هماهنگی با سایر دستگاه های مربوطه در خصوص تهیه نقشه و بارگذاری پهنه های بحرانی و در دست اولویت در سامانه، هماهنگی لازم را انجام دهد.

برگزاری جلسات هماهنگی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به دبیری مدیر کل تا اخذ تمامی نقشه های رقومی از دستگاه های اجرایی مربوط به سامانه پنجره واحد مدیریت زمین بطور مستمر ادامه خواهد داشت.

وی گفت :سامانه پنجره واحد زمین، یک سکوی تسهیلگر ارتباطی بین سازمان‌های متولی صدور جواز زمین و اشخاص و نهادهای متقاضی کسب جواز ساخت و ساز است

مرادی حقیقی، ایده و انگیزه طراحی سامانه را در پی فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای مقابله با زمین‌خواری و فساد در دستگاه‌های اجرایی و رانت اطلاعاتی عنوان کرد و ادامه داد: سامانه با این رویکرد راهبری شد و سپس طراحی و راه‌اندازی آن در کارگروه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مصوب گردید.

مرادی حقیقی، تخریب اراضی محدود کشور در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی، تخریب محیط زیست، بروز سیل و ورود ریزگردها، تضییع بیت المال و نارضایتی مردم در صدور مجوزها را جزو مسائل فراگیر و بسیار مهم سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد.

این مسئول یادآور شد: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین می‌تواند از طرق گوناگون به کاهش مشکلات در این عرصه‌ها منجر شود.

وی یکی از مهم‌ترین دلایل زمین‌خواری را نقص در ساز و کار اجرایی در کنار ضعف و تخلف در نظارت عنوان کرد و ادامه داد: به دلیل وجود متولیان زیاد زمین و نیز تعدد دستگاه‌های صدور مجوز در کشور، ایجاد تمرکز بین این بخش‌ها و ساماندهی امور بسیار دشوار بود که با ایجاد سامانه پنجره واحد، همه دستگاه‌های متولی به صورت هم‌جهت به یکدیگر متصل و با هم هماهنگ شده‌اند.

مرادی حقیقی در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست های اجرایی اداره کل اشاره کرد و گفت: در حوزه ممیزی اراضی و حدنگاری بیش از 99درصد کاداستر انجام شده است و یک درصد آن که با کمی مشکلات روبروست امسال پایان می پذیرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در ادامه بر نظارت بیشتر برفعالیت های معادن تاکید کرد و معاونت حفاظت و امور اراضی خواست از تصرفات مازاد جلوگیری نموده و نسبت به احیای و بازسازی مناطق تخریب شده از سوی معادن و اخذ حقوق دولت کارها را پیگیری و به سرانجام برسانند.