انتقاد نتانیاهو از افشای حمله به ایران

نتانیاهو گفت: نخست‌وزیر اسبق مجاز به افشای حمله اسرائیل به ایران نبود.

به گزارش آوای البرز به نقل از یورونیوز،‌ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از نخست وزیر سابق (نفتالی بنت) به دلیل افشای حمله مستقیم اسرائیل به ایران انتقاد و او را به «بی‌مسئولیتی فاحش» متهم کرد.

“نفتالی بنت” نخست‌وزیر اسبق اسرائیل قبل از این اعتراف کرده بود تل‌آویو اوایل سال گذشته میلادی مستقیم به یک هدف نظامی در ایران حمله کرده بود.

نتانیاهو شنبه توضیح داد تنها یک نخست وزیر مستقر وظیفه دارد چنین مطالبی را مطرح کند و «[نفتالی بنت] هیچ اختیاری برای طرح این ادعاها ندارد.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی (راست)‌ و نفتالی بنت نخست وزیر اسبق اسرائیل

نفتالی بنت روز پنجشنبه در روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال مقاله‌ای منتشر کرد و مدعی شد ارتش اسرائیل «یک پایگاه پهپادی در خاک ایران» را پس از دو حمله نافرجام به اسرائیل در فوریه ۲۰۲۲ منهدم کرده است.

بنت در ادامه این مقاله نوشته بود: «یگان تروریستی ایران قصد کشتن گردشگران اسرائیلی در ترکیه را داشت که با شکست مواجه شد. اندکی پس از آن، فرمانده همان یگان در مرکز تهران ترور شد.» موضوعی که به نقش اسرائیل در پشت این ترور اشاره دارد.

بنت در آن مقاله با دفاع از سیاست‌های دوران تصدی خود و انتقاد از سیاست‌های دولت نتانیاهو در قبال ایران، از اسرائیل و ایالات متحده امریکا خواست تا مستقیم در قبال جمهوری اسلامی اقدام کنند.

البته نتانیاهو خودش نیز سابقه انتشار اطلاعات در مورد حملات مخفیانه منطقه‌ای اسرائیل را دارد. زمانی که او در سال ۲۰۰۷ رهبر حزب اپوزیسیون بود، فاش کرد اسرائیل به سایت یک رآکتور هسته‌ای مشکوک در سوریه حمله کرده است.

نتانیاهو شنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت سخنان او در سال ۲۰۰۷ در یک مصاحبه زنده عنوان شده و سهوی بوده و با نیت تمجید از ایهود اولمرت، نخست‌وزیر وقت اسرائیل بوده است. در حالی که اعتراف بنت در یک مقاله مکتوب انجام شده و بنابراین عمدی و به خوبی اندیشیده شده بود.

نفتالی بنت از ژوئن ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۲ نخست وزیر اسرائیل بوده است.

310310

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.