انتقاد غریب‌آبادی از دادگاه سیاسی، نمایشی و ناعادلانه حمید نوری

به گزارش آوای البرز، حمید نوری زندانی سیاسی سوئد همچنان در بازداشت سیاسی به سر می برد و برگه اتهامات دادستانی و درخواست حبس ابد وی با آزادی دکتر دبیر ستاد حقوق بشر و معاون بین الملل رئیس جمهور پیگیری شد. پرونده قاسم قریب آبادی قوه قضائیه «غیرقانونی، نمایشی و ناعادلانه»، مغایر با اصول حقوق بشر و نقض عدالت قضایی است.

قریب آبادی با بیان اینکه بازداشت این شهروند ایرانی تا اطلاع خانواده اش می تواند منجر به ناپدید شدن اجباری وی شود، تاکید کرد: خانواده وی تنها بخشی از اقدامات غیرانسانی انجام شده علیه مردی است که به اتهامات واهی ناراحتی روانی به دروغ دستگیر شده است. و او را از دیدار با خانواده بازدارد.

دبیرکل کمیسیون حقوق بشر با اشاره به اظهارات خانواده حمید نوری گفت: دولت سوئد پس از اطلاع از بازداشت نوری، اجازه ملاقات با خانواده نوری را نداد. از سوئد دیدن کرد. ، اجازه ملاقات با آنها را نداشتند و حدود دو سال در سلول انفرادی نگهداری شدند که مصداق بارز نقض جدی حقوق بشر است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه عدم انجام تحقیقات جامع و مستقل از سوی دادستان سوئد را ناشی از اظهارات مغرضانه و بی اساس برخی افراد مرتبط با گروهک تندرو منافقین و عدم دسترسی به عدالت دانست. از نظر یک وکیل، سلب حق استدلال دلیل دیگری بر این است که دادگاه نمایشی بود که برای اهداف سیاسی تنظیم شده بود و به اصول اولیه عدالت قضایی پایبند نبود.

منشی دفتر حقوق بشر که از دولت سوئد به دلیل نقض حقوق این زندانی انتقاد کرد، گفت که دولت سوئد از دسترسی وی به پزشک محروم بوده و مسئولان زندان از سلامت جسمی و روانی وی غفلت کرده اند. زندان ها باید پاسخگوی زندان، شکنجه و شکنجه مقامات توسط ناقضان حقوق اساسی باشند.

قریب‌آبادی با اشاره به سیاست دولت سوئد در حمایت از گروه‌های تروریستی مانند الاحوازیه و منافقین گفت: سوئد به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: دادستان باید به نمایندگی از اعضای گروه های تروریستی که خون بیش از 12 هزار انسان بی گناه را ریخته اند، آنها را در راستای امنیت و نظم عمومی در برابر قانون قرار دهد. ابزاری در دست این گروه تروریستی.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در خاتمه از مراجع ذیصلاح قضایی خواست نسبت به اجرای عدالت در مورد مرتکبین اقدامات تروریستی علیه امنیت ملی ایران و دفاع از امنیت ملی سوئد در جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.

311311