امیرعبداللهیان: ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی متمرکز است

به گزارش آوای البرز ، متن سخنرانی حسین امیرعبدالله به شرح زیر بود:

نام
آقای رئیس ، خانمها و آقایان ؛

در بیستمین سالگرد تصویب اعلامیه و برنامه اقدام دوربان ، می خواهم از همه شخصیت های سیاسی ، مذهبی ، ملی و شخصیت هایی که در ارتقاء کرامت انسانی و شکل گیری اعلامیه و برنامه اقدام دوربان کمک کردند تشکر کنم.

دو دهه پس از تصویب اعلامیه و برنامه اقدام دوربان ، مایه تاسف است که جهان امروز با گسترش نژادپرستی مواجه است. ترور جورج فلوید در مینه سوتا و اعتراضات بین المللی علیه افزایش اسلام هراسی نشان می دهد که جامعه بین المللی باید موانع اصلی مبارزه با نژادپرستی را شناسایی و به طور جدی به آنها رسیدگی کند.

خانم ها و آقایان،
به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی ، رژیم قبلی جمهوری اسلامی ایران ، علیرغم ارتباط نزدیک با برخی از دولت های قومی ، تصمیم گرفت از تمام توان خود در مبارزه برای براندازی آپارتاید در بین مردم آفریقای جنوبی استفاده کند. به این اقدام از سوی نلسون ماندلا رئیس جمهور فقید آفریقای جنوبی در سفر به جمهوری اسلامی ایران به شدت مورد استقبال و تشویق قرار گرفت.

من به عنوان وزیر امور خارجه جدید جمهوری اسلامی ایران مفتخرم که امروز اراده کشورم بر حذف کامل همه انواع نژادپرستی از جمله نژادپرستی و صهیونیسم متمرکز است. اینها جنایاتی هستند که منجر به فجایع بی شماری از جمله قتل کودکان و اشغال خزنده یک شهر شهری در قلب مسجدالاقصی شده است. تنها با اراده جمعی مشترک جامعه بین المللی می توان با جنایت های انجام شده توسط برخی علیه بشریت با همکاری ، وحدت و عدم تحمل نژادپرستی مقابله کرد.

حضار محترم ،
جمهوری اسلامی از ابتکاراتی مانند مجمع دائمی آفریقایی تبار با هدف بهبود شرایط زندگی همه مردم آفریقا در سراسر جهان استقبال می کند. چالش های جدید ناشی از تبعیض نژادی و نژادپرستی در سراسر جهان نیاز به به روز شدن ابزارهای بین المللی را در مواجهه با روندهای نامناسب دوچندان می کند. غیر انسانی ترین این چالش ها اقدامات است
تحریم های یکجانبه اجباری ، غیرقانونی و سرکوب کننده آمریکا علیه ایران ، کوبا ، سوریه ، ونزوئلا و دیگر کشورهای مستقل میلیون ها نفر را بر اساس ملیت ، محل تولد و حقوق بشر تبعیض و مجازات کرده است. پایمال کردن هفت سال پس از اعلامیه دوربان ، نلسون ماندلا و حزبش هنوز در فهرست تحریم های ایالات متحده بودند ، اما آپارتاید برای همیشه حذف شد.

از شما متشکرم – صلح ، رحمت و برکت خداوند بر شما باد

311311