امیدوارم کاندیداهای ریاست جمهوری به موضوع گردشگری بپردازند  – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، اولین کنگره بین المللی توسعه و توانمند سازی اقتصاد گردشگری با رویکرد نقش زنجیره ارزش در صنعت گردشگری و توسعه پایدار سه شنبه ۱۲ تیرماه در سالن همایش‌های صدا و سیما با حضور فعالان گردشگری برگزار شد.

در این مراسم، اکبر غمخوار رئیس شورای سیاست گذاری کنگره گفت: اگر یک گردشگر به ایران بیاید ۵۰ بشکه نفت صرفه جویی می‌شود. میزان درآمد ما از گردشگری جهانی زیر دهم درصد است و این خوب نیست. چرا گردشگر خارجی باید به ایران بیایند؟ کشور ما به لحاظ جاذبه‌های تاریخی و تمدنی اقلیم مناسب و طبیعت گردی همه ظرفیت‌ها را دارد اما با این وجود گردشگر به ایران نمی‌آید. چرا؟ در حالی با عدم سفرشان به ایران روزنه‌های اقتصادی که وجود داشته دچار چالش می‌شود.

وی گفت: گردشگر خارجی برای رفتن به یک مقصد دنبال زیرساخت‌، امنیت، دسترسی ساده و ارزان است. ما در کشورمان امنیت بی بدیل داریم. علت رشد ترکیه این است که به ۲۲۰ شهر دنیا دسترسی دارد. ما به کجاها پرواز داریم؟ اینها عواملی است که در گردشگری خارجی تأثیر می‌گذارد. کسی می‌گفت چرا مناطق آزاد کشورمان گردشگر ندارند گفتم چون هیچ پرواز مستقیمی جز برای دوبی و عمان پروازی برای مناطق وجود ندارد.

غمخوار بیان کرد: با بیشتر کشورها لغو روادید شدیم ولی باید پرسید چطور به ایران بیایند؟ ما باید دسترسی آسان را برای آنها فراهم می‌کردیم. یکی از رسالت‌های آینده دولت این است که ایران را در مقاصد بیان المللی معرفی کند. یکی از توقعات ما این است که بودجه‌ای برای معرفی ایران در نظر گرفته شود.

غمخوار بیان کرد: ما از کدام پایتخت شیعه نشین دنیا پرواز به ایران داریم. روس‌ها در سن‌پترزبورگ ۲۵۰ روز آفتاب ندارند ما در ایران چند روز آفتاب داریم؟ چقدر توانستم روس‌ها را که بازار هدف ما هستند در قشم و کیش جذب کنیم؟ اگر به دنبال جذب گردشگر هستیم باید تأسیسات زیربنایی هم ایجاد کنیم. گفتند که مسئله اعطای سوخت به کشتی‌ها حل شده است ولی هنوز یک کشتی نتوانسته این سوخت را بگیرد.

وی افزود: اگر فردا کسی بخواهد هتل در ایران بسازد باید بتواند زمین با تسهیلات مناسب بگیرد اما الان قیمت تمام شده هتل در کشور آنقدر زیاد است که کسی سراغ ساخت هتل جدید نمی‌رود.