افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است/ ما کاری به نرخ بازار غیررسمی و کانال‌ها نداریم؛ هرکس نیاز قانونی به ارز داشته باشد با نرخ مرکز مبادله به او می‌دهیم

ما در نرخ ارز بازار غیررسمی مداخله می‌کنیم تا خیلی افزایش پیدا نکند

آفتاب‌‌نیوز :

وی ادامه داد: سال گذشته موفق شدیم نرخ رشد نقدینگی را با اینکه قول دادیم به ۲۵ درصد برسانیم، به عدد ۲۴.۳ کاهش بدهیم. یعنی نرخ رشد نقدینگی بعد از پنج سال به زیر ۲۵ درصد رساندیم. یعنی نقدینگی که می‌تواند یکی از عوامل باشد را شدیدا کاهش دادیم.

فرزین افزود: عامل دوم اثرگذار بر نرخ ارز تراز تجاری و میزان صادرات و واردات کشور است. کل حجم تجارت کشور ما در سال گذشته حدودا به عدد ۱۵۲ میلیارد دلار رسید. یعنی حدود ۸۶ میلیارد دلار صادرات و ۶۶ میلیارد واردات داشتیم و تراز تجاری کالایی ما هم ۲۰ میلیارد دلار مثبت بود. پس این این عامل بنیادین نشان می‌دهد که وضعیت ارز ما مناسب است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: مسئله سوم، موضوع نرخ رشد اقتصادی کشور است. صندوق بین المللی پول سالانه گزارشی را با نام WEO منتشر می‌کند. در اصلاحیه اکتبر این گزارش که تخمین است و نهایی آن در نوامبر منتشر خواهد شد، در بین ۳۰ کشوری که بالاترین رشد را در دنیا داشتند، ایران رتبه دوم را دارد. یعنی ما بعد از هند بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در سال ۲۰۲۳ براساس تخمین‌های WEO داشتیم که از این نظر هم وضعیت بسیار خوبی را داشتیم.

وی تصریح کرد: ما سال گذشته سیاستی را با عنوان سیاست تثبیت اجرا کردیم که دو نظام یا بازار را طراحی کردیم که یکی از آن را برای کالا‌های اساسی در نظر گرفتیم و تمام نیاز‌های و کالا‌های اساسی کشور را با نرخ ۲۸۵۰۰ تامین کردیم. از روز اول عید تا پایان ۲۹ اسفند نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار ارز ۲۸۵۰۰ تومانی بابت کالا‌های اساسی کشور تامین کردیم که شامل داروها، کالا‌های کشاورزی اعم از جو، گندم، سم، کود، بذر و لوازم پزشکی می‌شد، پس نرخ آن‌ها تثبیت شده بوده است و قصد داریم این سیاست را امسال هم ادامه دهیم. واقعیت این است که واردکننده به هیچ عنوان نگران نوسانات نرخ ارز نبوده است.

فرزین با اشاره به اثرات مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: بازار دیگری با نام مرکز مبادله راه اندازی کردیم که در این مرکز با نرخ زیر ۴۰ هزار تومان نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار ارز برای واردات تمام کالا‌های دیگر تخصیص دادیم. هرکس به طور قانونی می‌خواست کالا یا خدمتی را وارد کند، می‌توانست از این ارز بهره ببرد. در یک ماه پایان سال نرخ ارز مسافرتی را با همین نرخ مرکز مبادله دوبرابر کردیم، زیرا ارز لازم را داشتیم. ما اصلا کاری به نرخ کانال‌ها و بازار غیررسمی نداریم. هر فردی نیاز قانونی دارد باید در مرکز مبادله جهت دریافت ارز حضور پیدا کند. در سال گذشته ۶۹ میلیارد دلار ارز تامین کردیم که تقریبا نزدیک به ۱.۸ برابر ارزی است که ابتدای این دولت تامین شده است. در حوزه خدمات هم همین کار را انجام داده ایم.

وی در بخشی از اظهارات خود گفت: افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است. ما در نرخ ارز بازار غیررسمی هم مداخله می‌کنیم تا خیلی افزایش پیدا نکند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما کاری به نرخ بازار غیررسمی و کانال‌ها نداریم؛ هرکس نیاز قانونی به ارز داشته باشد با نرخ مرکز مبادله به او می‌دهیم.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.