افزایش نرخ ارتکاب به جرائم سایبری در ایام منتهی به تعطیلات

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی پرونده های سایبری تشکیل شده در پلیس فتا مشخص می شود میزان جرایم سایبری در روزهای تعطیل یا تعطیل چند روز تعطیل است.

به گزارش آوای البرز، سرهنگ رامین پاشی اظهار داشت: علت اصلی این حادثه محدودیت دسترسی یا دسترسی به بانک ها، خدمات قضایی و انتظامی است و مجرمان سایبری این روزها از این فرصت استفاده کرده و عمدتاً بسترهای مجرمانه خود را طراحی و اجرا می کنند. همراهان با یادآوری شماره تلفن های شبانه روزی واحدهای شمالی بانک های عامل توجه داشته باشند در صورت وقوع جرایم اینترنتی در ایام تعطیل می توانند با شماره تلفن 096380 تماس گرفته و با شیفت های سایبری امدادی و واحدهای قضایی پلیس فتا تماس بگیرند. . مراجع قضایی نیز به درخواست آنها پاسخ خواهند داد.

سرهنگ پاشایی گفت: عمده جرایم سایبری امروز مجرمان ارسال پیام های دروغین با سوء استفاده از نام و اعتبار دستگاه های دولتی مانند قوه قضائیه ایران، سامانه همتا وزارت صمت و سایر دستگاه های دولتی است. تلفن‌های همراه و حساب‌های مالی مجاز به فریب دادن افراد با ارسال پیام‌های جعلی حاوی لینک‌ها یا لینک‌های آلوده با اجبار یا تهدید کاربران به نصب لینک‌ها یا نرم‌افزارهای آلوده بر روی تلفن همراه شخص نیستند.

نیروی انتظامی با توجه به حجم زیاد آموزش های عمومی پلیس فتا در تمامی قالب های آموزشی از جمله تولید و پخش مستندهای نمایشی، صوتی و تصویری، گزارش ها و هشدارهای خبری (رادیو و تلویزیون) افزوده است. رسانه ملی و پخش در تمامی سایت ها و کانال های فضای مجازی، کمپین آگاهی عمومی این نیروی انتظامی در دستور کار قرار دارد، رهبری می کند، ضمن اینکه بخش بزرگی از پیشگیری از جرائم سایبری بر عهده و آموزش کاربران برای رعایت نکات و هشدارهای ارائه شده توسط پلیس. فتا به راحتی می تواند از جرایم سایبری جلوگیری کند.

سرهنگ پاشی گفت: با بررسی های فنی و درمانی مالباختگان، علت اصلی وقوع جرایم اینترنتی در بین این افراد فریب خورده عجله در پاسخگویی به درخواست مجرمان سایبری، بی توجهی به هشدارهای اینترنتی و مراجعه به فرد کلاهبردار بدون مراجعه به پیشنهادات واهی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، این افسر پلیس به همراهان خود دستور داد به پیام های ارسالی مجرمان با شماره تلفن شخصی توجه نکنند و از باز کردن لینک و نصب نرم افزار به صورت پیامک خودداری کنند. در صورت نصب ناخواسته بدافزاری بر روی تلفن همراه خود که باعث هک شدن تلفن همراه آنها شده است، سریعاً با مراجعه به تنظیمات تلفن همراه و برگرداندن تلفن همراه به تنظیمات پیش فرض کارخانه، دسترسی غیرمجاز از تلفن همراه خود را متوقف کنید.

انتهای پیام/