اعلام آمادگی دانشگاه آزاد بجنورد برای خواهرخواندگی با دانشگاه «مختومقلی فراغی» ترکمنستان

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد بجنورد برای خواهرخواندگی با دانشگاه «مختومقلی فراغی» ترکمنستان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی گفت: این دانشگاه آمادگی لازم برای انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با دانشگاه مختومقلی فراغی ترکمستان را دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، غلامرضا کاظمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی در دیدار با «روشن خوجه قلی‌یف» استاندار آخال ترکنستان اظهار کرد: این دانشگاه با قدمتی بیش از ۳۰ سال خدمت به کشور بیش از ۴۰ هزار دانش‌آموخته را تربیت کرده که در حال حاضر در مدیریت‌های مختلف دولتی مشغول به خدمت هستند.

وی اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی دارای بیش از ۷۰ هزار مترمربع فضای آموزشی، دانشجویی، پژوهشی و رفاهی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی درباره فضا‌های آزمایشگاهی و کارگاهی این دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد استان خراسان‌شمالی دارای تجهیزات بسیار مناسب آزمایشگاهی و کارگاهی است که توانسته با سایر ارگان‌ها تفاهم‌نامه‌های همکاری منعقد سازد.

کاظمی بیان کرد: از واحد‌های دانشگاهی استان خراسان‌شمالی بیش از 8 هزار دانش‌آموخته از رشته‌های پرستاری، مامایی و دامپزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد بجنورد برای خواهرخواندگی با دانشگاه «مختومقلی فراغی» ترکمنستان

وی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی خراسان‌شمالی آمادگی لازم برای انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با دانشگاه مختومقلی فراغی ترکمستان را دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی درباره برگزاری همایش بزرگ و مشترک سالگرد تولد شاعر فرهیخته ترکمستان افزود: این دانشگاه می‌تواند در برگزاری همایش مشترک سیصدومین سالگرد تولد شاعر فرهیخته مختوم قلی فراغی همکاری داشته باشد.

عاشر مراد خوجامرادوف مدیر حوزه سلامت استان آخال ترکمنستان هم ضمن تشریح حوزه پزشکی استان خراسان‌شمالی بیان کرد: در یک سال اخیر در راستای حفظ سلامت مردم ترکمنستان و استان آخال ۱۹ اداره و مرکز بهداشت و مراکز بیمارستانی تأسیس شده‌‌‌اند.

وی بیان کرد: ۶ بیمارستان در محدوده استان آخال، ۷ بیمارستان دیگر در اطراف بخش‌های مختلف شهر‌های آخال و ۹۹ مرکز بهداشتی برای خدمت رسانی به سلامت مردم ترکمنستان در حال خدمت‌رسانی هستند.

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد بجنورد برای خواهرخواندگی با دانشگاه «مختومقلی فراغی» ترکمنستان

مدیر حوزه سلامت استان اخال ترکمنستان بیان کرد: در کشور ترکمنستان امکانات و تجهیزات پزشکی مجهز و خوبی وجود دارد و دانش‌آموختگانی که از دانشگاه علوم پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند برای خدمت‌رسانی در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی مشغول به کار می‌شوند.

تنها کلینیک گیاه پزشکی درجه یک کشور در واحد بجنورد است

رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی هم ضمن بازدید از آزمایشگاه و کارگا‌های دانشگاه آزاد بجنورد توسط استاندار آخال ترکمنستان بیان کرد: این آزمایشگاه معتمد دامپزشکی قادر است آنالیز‌های شیمیایی و میکروبی نمونه‌های خوراک دام و طیور کارخانجات خوراک دام و دامپروری‌ها را انجام دهد و در مدت فعالیت این مرکز توفیقات خوبی را به‌لحاظ دقت و صحت نمونه آزمایش‌ها کسب کرده‌ایم و اعتمادسازی مناسبی ایجاد شده است.

مجید رحیمی‌زاده بیان کرد: تنها کلینیک گیاه پزشکی درجه یک دانشگاهی کشور در این واحد دانشگاهی چندسالی است که به ارائه خدمت به باغداران و کشاورزان مشغول است و در این زمینه توانسته‌ایم اطمینان لازم را به‌دلیل سلامت نهال‌های تولیدی شناسه‌دار در بخش کشاورزی منطقه ایجاد کنیم و این آزمایشگاه به عنوان عضو فعال شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی است.

وی متذکر شد: کلینیک‌های گیاه‌پزشکی وظایفی مانند پیش آگاهی و توانمندسازی بهره‌برداران بخش کشاورزی برای کنترل آفات و مراقبت از محصولات کشاورزی، مشاوره و ارائه توصیه‌های فنی و صدور نسخه گیاه‌پزشکی و هدایت و نظارت بر اجرای این توصیه‌ها، پیشنهاد روش‌های جامع کنترل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، انتقال دانش و یافته‌های جدید گیاه‌پزشکی به بهره‌برداران در قالب دستورالعمل‌های فنی و اجرایی سازمان حفظ نباتات برعهده دارند.

به گزارش آنا؛ آخال یکی از استان‌های ترکمنستان است. این استان زمانی جزو خراسان ایران بود و مرکز این استان شهر تازه تاسیس آرقاداغ است. پایتخت ترکمنستان، عشق‌آباد در مرز‌های این ولایت قرار دارد، اما از لحاظ اداری مستقل از آن است.

کشور ترکمنستان با مساحت حدود ۴۸۸ هزار کیلومتر مربع با جمعیت حدود ۶ میلیون نفر و ۹۹۰ کیلومتر مرز مشترک خاکی و ۲۲۸ کیلومتر مرز مشترک آبی دارای اهمیت ویژه‌ای به لحاظ ژئواکونومی و ژئواستراتژیکی برای جمهوری اسلامی ایران است.

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.