اطلاعات دقیق‌تری از ظرفیت‌های صادراتی افغانستان ارائه شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، سعید بهشتی راد بعدازظهر چهارشنبه در نشست نمایندگان بازرگانی افغانستان اظهار داشت: افغانستان با ۹۰ درصد مبادلات مهم ترین قطب صادراتی خراسان جنوبی است که می خواهیم این را افزایش دهیم، مبادلات دوجانبه.

وی گفت: برای به حداکثر رساندن مداخلات باید اطلاعات دقیق تری از ظرفیت صادراتی کشور ارائه کنیم تا بتوانیم تبادلات دوجانبه متعادلی داشته باشیم.

به عقیده وی، به دلیل تشابهات موجود در تولید محصولات ایرانی و افغانستانی، دغدغه طرف ایرانی حمایت از تولید داخلی و دغدغه طرف افغانستانی در صادرات محصولاتشان است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: خراسان جنوبی یکی از امن ترین و امن ترین استان های کشور از نظر سرمایه گذاری است.

بهشتی راد گفت: این استان می تواند سبزیجات، سیب زمینی و گوجه فرنگی صادر کند و غلات، چغندرقند و دانه های روغنی را از افغانستان وارد کند.

وی گفت: در داخل کشور می‌توانیم موانع واردات را از نظر قرنطینه بهداشتی و حمایت داخلی برطرف کنیم، ما به تجارت پایدار اعتقاد داریم، دو گزینه وجود دارد.

به نظر وی اولویت جمهوری اسلامی ایران ارتباط با 15 کشور همسایه است. افغانستان به دلیل بازار پنجم ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و ما در این زمینه از حمایت های بالادستی برای رفع موانع و انجام تجارت پایدار و بلندمدت برخوردار هستیم.