از شناسایی ۱۲۴ متهم تا صدور کیفرخواست و برگزاری دادگاه حقوقی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه جامعه; حدود یک ماه مانده به دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، نشست تخصصی آخرین وضعیت حقوقی ترور این شهید والامقام در ستاد حقوق بشر برگزار شد.

در این دیدار سعید عمرانی معاون دادستان کل کشور، سردار شمخانی معاون حقوقی سپاه پاسداران، علیرضا صیدی مدیرکل امور بین الملل قوه قضائیه، فرهادی نیا بازپرس ویژه دیوان بین المللی دادگستری و حسین صابی رئیس کل دادگستری حضور داشتند. شعبه چهل و یکم دیوان عالی کشور. آخرین وضعیت بین المللی این پرونده.

برای پیگیری پرونده قتل شهید سلیمان به 5 کشور وکالت دادیم.

علیرضا صیدی، مدیرکل امور بین الملل قوه قضائیه گفت: تاکنون حتی یک پرونده در رابطه با این جنایت هولناک تشکیل نشده است. در این مورد، استعلام‌ها و نمایندگی‌های گسترده‌ای به کشورهای خارجی ارسال شده است که در حال حاضر پنج کشور دارای نمایندگی هستند و موارد جدیدی برای سایر کشورها ترتیب داده شده است.»

سید ادامه داد: قوه قضائیه برای رسیدگی به این جنایت با دولت عراق اعزام شده است که در اولین جلسه تحقیقات مشترک آغاز شده اما نتایج این جلسه رضایت بخش است اولین جلسه در این زمینه. بود. البته علاوه بر قسمت کیفری پرونده که به مجازات مجرمین و متخلفین مربوط می شود، پرونده حقوقی نیز در شعبه 55 تهران تشکیل شده و خواهان رسیدگی و صدور رأی نسبت به خسارات ناشی از آن هستم. . از چنین اقدامی “چه افراد دیگری در این مورد ادعای غرامت کرده اند؟”

اتهامات قتل شهید سلیمانی به زودی اعلام می شود

سردار شمخانی معاون حقوقی سپاه پاسداران با برشمردن ویژگی هایی که شهید سلیمان را به یک چهره شاخص در منطقه تبدیل کرد، خاطرنشان کرد: ما باید در این زمینه ادعای حقوقی داشته باشیم چرا که سردار سلیمانی یکی از افراد تاثیرگذار در سپاه بوده است. زیرا ما وظیفه دفاع از کارکنان سپاه را داریم و از بسیاری جهات به عنوان رابط و شاکی با قوه قضائیه همکاری داشته ایم و اطلاعات و اسنادی را برای اثبات جرایم ارائه کرده ایم.

وی ادامه داد: هزاران صفحه سند جامع تهیه و به قوه قضائیه ارائه شده است که امیدواریم هر چه زودتر این موضوع حل شود، البته در این پرونده نیازی به مستندات نیست زیرا افرادی رسما به این جنایت اعتراف کرده اند. معاون حقوقی سپاه پاسداران گفت. «البته قتل شهید سلیمان بسیار کامل و قریب الوقوع است، در آستانه صدور برگه اتهام است.

شانقانی تصریح کرد: هزاران نفر در شعبه 55 به دنبال انتقام خون های ریخته شده تروران سردار سلیمان شکایت کرده اند.

124 متهم شناسایی و برای 43 نفر قرار بازداشت صادر شد

سومین مقامی که در این نشست درباره جزئیات ترور سردار شهید سلیمانی در فرهادی نیا صحبت کرد، بازپرس ویژه دیوان بین المللی دادگستری بود. در مورد سردار سلیمان، کنوانسیون تروریسم و ​​قطعنامه 1556 را در سطح بین المللی زیر پا گذاشته ایم و در این مورد قرارداد مودود ایران و آمریکا را داریم. 124 متهم در پرونده قتل سردار سلیمانی شناسایی شدند.

وی افزود: با وجود اینکه پرونده 1300 صفحه است اما هنوز جای کار دارد و کامل نیست.

فرهادی نیا گفت: ما قرار بازداشت صادر کرده ایم و متهم باید در دادگاه حاضر شود اما برای دستگیری این افراد باید از پلیس اینترپل کمک بگیریم. به 9 کشور دیگر وکالت قضایی برای پیگیری پرونده داده شده است.»

ما موظف هستیم در پرونده ترور سردار سلیمانی اقدامات بعدی را انجام دهیم

سعید عمرانی معاون دادستان کل کشور چهارمین سخنران بود که به روند قانونی پرونده ترور سردار سلیمانی پرداخت و آن را وظیفه قانونی خود و همکارانش در قوه قضائیه توصیف کرد.

وی گفت: ادامه این پرونده وظیفه شرعی و قانونی ماست. امروز، افراط گرایان با سلاح های کشتار جمعی و قاتلان با ابزار حقوق بشر بر جهان حکومت می کنند. ما فکر می کنیم که ایالات متحده از افغانستان فرار کرده است، اما در واقع ایالات متحده یک ماشین جنگی در آن کشور ساخته است.

معاون دادستان کل کشور گفت: جهان کلید احیا را زده است، آمریکا استخوان های نژاد شیطانی خود را شکسته و سقوط آمریکا را در هر ایالتی می توان دید. . در قتل سردار سلیمانی هر چقدر هم که سخت باشد باید به وظیفه خود عمل کنیم، اگر برگه اتهام رعایت نشود در پیشگاه خداوند پاسخگو خواهیم بود.»

به راستی که مجازات قاتلان شهید سلیمان «اعدام» است.

آخرین سخنران این جلسه حسین صابی رئیس شعبه 41 دیوان عالی کشور بود. «آنها می ترسیدند محاکمه صدام به شرمساری متحدان صدام منجر شود.

وی گفت: همه ما می دانیم که شهادت سلیمانی و همرزمانش یک اقدام پیش پا افتاده نبود، بلکه یک اقدام تروریستی بود که با دخالت مقامات رژیم صهیونیستی – آمریکایی انجام شد. گفت. با توجه به ابعاد جنایت، عوامل هماهنگ کننده و سازماندهی، باید این قتل را یک جنایت سازمان یافته اعلام کنم.»

رئیس شعبه 41 دیوان عالی کشور با استناد به تفاسیر بین المللی از ترور، گفت: ترور سردار سلیمان در سطح بین المللی جرم سنگینی است که مجازات آن اعدام است و این اقدام تروریستی منحصر به عراق نبوده، بلکه توسط جنایتکاران سازمان یافته داخلی و بین المللی انجام شده است.” ما نه تنها وظیفه داریم، بلکه قدرت تعقیب عاملان این جنایت را داریم.