از افراط و تفریط در رسیدگی‌های قضائی پرهیز کنید – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین محسنی ج.ج.، روز یکشنبه (اول خرداد) در پی سلسله بازدید میدانی از مراجع و مراکز قضایی از دادسرای ناحیه سی و پنجم (فرهنگ و رسانه) بازدید کرد.

رئیس قوه قضاییه در این مراسم از شعب چهارگانه قوه قضاییه و اجرای احکام بازدید و نظرات دادسرای فرهنگ و رسانه و نحوه رسیدگی به پرونده ها را مورد بررسی قرار داد.

دادسرای فرهنگ و رسانه به بررسی میزان ورودی، موجودی و مانده پرونده در شعب بازپرسی و تمرکز بر آمارهای ناظر بر پرونده های این شعب برای ساماندهی بخش آمار، ثبت و ارجاع پرونده های قضایی پرداخته است. و همچنین نوع و رویکرد رابطه سوال کننده بازدید قضات از دادسرای ناحیه 35 با حضور اهالی فرهنگ و رسانه یکی از مهم ترین بخش ها بود.

رئیس کل دادگستری موظف است آمار دقیق پرونده های قضایی را جمع آوری و تنظیم کند و سازوکاری برای جلوگیری از آن ایجاد کند. آمار در رسیدگی قضایی دستورات ویژه ای برای ضابطان دادگستری از جمله معاون اول قوه قضاییه صادر می شود.

“مطالعه موردی چند فایل قدیمی در بخش آرشیو”; این بخشی دیگر از بازدید رئیس قوه قضائیه از شعب بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بود.

رئیس کل دادگستری در این زمینه دستور خاصی دارد برای رسیدن به وی همچنین با تسریع در رسیدگی و خطاب به مقامات ذیربط در دادسرای ناحیه 35 اقدام کرد.

بازپرس این پایگاه در جریان بازدید حجت الاسلام والمسلمین محسنی از شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه به تشریح محتویات و جزئیات یکی از پرونده های ممنوعه پرداخت. رئیس کل دادگستری پس از استماع مفاد دستور منع تعقیب، توصیه های مشخص و کاربردی به این بازپرس داد.

اقدامات و نگرش شما دفاعی و منصفانه است. ما از رویکرد شما در بسیاری از موارد که رسانه های انتقادی تلقی می شوند استقبال می کنیم. این سخنان رئیس یک رسانه شناخته شده خطاب به رئیس قوه قضائیه است. وی با اشاره به پیگیری پرونده خود به دادسرای فرهنگ و رسانه گفت: استقلال قوه قضائیه و تاکید شما به عنوان رئیس قوه قضائیه بر این موضوع بسیار مهم است.

رئیس قوه قضائیه خطاب به این مسئول رسانه ای گفت: همه ما موظفیم در مسیر قانون قدم برداریم و نکته قابل توجه این است که نقد منصفانه با تخریب متفاوت است.

رئیس کل دادگستری در بازدید از بخشی از دادسرای فرهنگ و رسانه، نحوه و سازوکار نظارت بر محتوای نشریات روزنامه ها، خبرگزاری ها، نشریات و فضای مجازی را از این مقام ذیربط جویا شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن ج.ج با حضور در دادسرای حوزه 35 (فرهنگ و رسانه) در مراسم سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشاه، روز مقاومت و جانفشانی‌ها در جمع قضات و کارکنان دادگاه سخنرانی کرد. پیروزی همچنین گفت: نهضت امام خمینی (ره) مملو از ایثار و از خودگذشتگی غیورانه و شجاعانه است که بدون ترس از جانفشانی در راه دفاع از جوانان، اسلام و ایران اسلامی جنگیدند. خالصانه.

رئیس قوه قضائیه از عملکرد قضات و کارکنان دادسرای فرهنگی ـ رسانه ای به دلیل عملکرد مطلوب و رفع مشکلات و مشکلات آنها علیرغم عملکرد عالی این واحد قضایی تقدیر کرد. در زمینه های مختلف: . حجم کار در قوه قضاییه بسیار زیاد است و من از نزدیک به این موضوع پرداخته ام. علاوه بر این حجم کار دادگاه تهران با هیچ استان دیگری قابل مقایسه نیست.

رئیس قوه قضائیه ارتقای به موقع دانش و آگاهی را یکی از الزامات اصلی قضات و کارکنان دادسرای فرهنگی و رسانه ای می داند و ماهیت و محتوای فعالیت های فرهنگی و رسانه ای را دائماً در حال تغییر و تحول می داند. ، و مجهز به دانش و آگاهی روز باشد.

«علاوه بر علم، وجود دارد . صبر لازمه است»؛ این توصیه مهم رئیس کل دادگستری به قضات و کارکنان دادسرای فرهنگی رسانه و دستاورد علم بود. . برای همه قضات به ویژه قضات کارکنان دادگاه ضروری تلقی می شود.

قاضی به بازپرسان و دادیاران دادسرای ناحیه 35 خاطرنشان کرد: در تصمیمات و اقدامات، جنبه های آموزشی از جمله صدور قرار آنها لحاظ شود و این توصیه در احکام، گفتار و نوشتار قاضی منعکس شود.

“اجتناب کردن یکجانبه گرایی این توصیه مهم دیگری است که رئیس قوه قضائیه در خصوص موضوعاتی چون آزادی، شفافیت و رعایت حقوق افراد به بازپرسان و دادستان های دادسرای فرهنگ و رسانه خطاب کرده است.

تبیین مقوله آزادی و حدود حجت الاسلام والمسلمین محسن ج ژور در راستای منافع عمومی و به نفع همگانی آمده است: «آزادی نباید حقوق عمومی-خصوصی افراد جامعه را تضییع کند؛ آزادی باید با محدودیت هایی همراه باشد.

رئیس کل دادگستری در ادامه به ذکر مصادیق و مواردی برای آن می پردازد راد نهایی و . در حق یا باطل آنها شکی نیست; وی توجه قضات دادگاه های فرهنگی و رسانه ای را به پرونده ها و موضوعاتی که به طور مشخص به عنوان تخلف یا جرم تعریف نشده است، جلب کرد و بر همین اساس گفت: در برخی موارد مشخص نمی شود که فعل یک فرد توهین آمیز است یا خیر. انتساب موضوع. . آیا مورد توجه دیگری قرار می گیرد یا خیر؟ یا انتشار سند یکی از مصادیق افشای اسرار مردم است؟ در این گونه موارد قضات دادگاه های فرهنگی و رسانه ای باید دقت بیشتری داشته باشند و بیشتر به مشورت کارشناسان، کارشناسان و متخصصان تکیه کنند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ابعاد حقوقی و اجتماعی جرایمی مانند نشر اکاذیب و توهین به دیگری، گفت: گاهی فردی به دیگری اکاذیب می پردازد و گاه دیگری به دیگری توهین می کند و به این ترتیب لوث چیزی می شکند. در جامعه. ” ایجاد آسیب های اجتماعی و روانی برای افراد.

قاضی با تشریح فلسفه وجود و حضور هیئت منصفه در جرایم مطبوعاتی و رسانه ای گفت: برخی از موضوعات مختص حوزه های فرهنگی و رسانه ای است، بنابراین برای رسیدگی به پرونده های این حوزه از نظرات کارشناسان و صاحب نظران استفاده کنید. ” یک ضرورت است؛ بر این اساس، نقش کارشناسان و تکنسین‌ها در سطوح و صنوف مختلف در رسیدگی به دعاوی در حوزه فرهنگ و رسانه حائز اهمیت است و کمک آنها به قضات در تطبیق پرونده‌ها با موضوع حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس قوه قضائیه به بازپرسان و دادیاران دادسرای ناحیه 35 یادآور شد: مراجعه به قاضی از میان کارشناسان و متخصصان حوزه های مختلف برای رسیدگی به پرونده ها حائز اهمیت است. برای رسیدن به احکام و تصمیمات صادره با استقلال قضات مطابقت ندارد.

یکی دیگر از توصیه های رئیس کل دادگستری به قضات و مسئولان دادسرای فرهنگ و رسانه، «در نظر گرفتن مقتضیات زمان، شرایط و مدارک موجود در رسیدگی به پرونده ها» بود. قاضی در این خصوص خاطرنشان کرد: تاخیر در رسیدگی به پرونده ها می تواند خسارات و خسارات متعددی را به دنبال داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی ایجی با تاکید بر پرهیز از افراط و تفریط در رسیدگی های قضایی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای مقابله با آنها در دادسرای فرهنگی-رسانه ای از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دادسرای ناحیه 35 (فرهنگ و رسانه) در بازدید رئیس دادگستری . همچنین علی صالحی رئیس کل دادگستری استان تهران، دادستان عمومی و انقلاب تهران و دلفانی معاون دادستان و رئیس دادگاه فرهنگ و رسانه نیز حضور داشتند.

علی .رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این نشست اظهار داشت: تمام تلاش همکاران ما در محاکم فرهنگی و رسانه ای باید همواره در راستای قانون مداری، قانون مداری و شرع باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران حمایت از خبرنگاران فساد و منتقدان نقد مثبت را یکی از موارد در دستور کار این قوه قضاییه دانست و خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی و دادسرای رسانه در مواردی که آبروی یک فرد بدون دلیل خدشه دار شود. تصمیمات در چارچوب قانون و به گونه ای اتخاذ می شود که اعتماد عمومی به قوه قضائیه را خدشه دار نکند.

معاون دادستان و رئیس دادسرای فرهنگ و رسانه «دلفانی» در این نشست با بیان اینکه پرونده این دادگاه به کاهش 50 درصدی از 1059 پرونده در شهریور 99 به 527 پرونده در اردیبهشت ماه امسال اشاره دارد، اظهار کرد: 17 درصد از 1400 پرونده واصله در دادگاه فرهنگ و رسانه نسبت به سال 1399 کاهش یافته است.

رئیس دادگاه فرهنگی و رسانه با اشاره به اینکه در سال 1400 270 پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شده است، گفت: در سال گذشته 21 درصد از پرونده های ارجاع شده به شورای حل اختلاف از سوی دادگاه فرهنگ و رسانه به شورای حل اختلاف منجر شده است. صلح اصلاح.

دلفین همچنین خاطرنشان کرد که در حال حاضر هیچ زندانی زندانی یا محکوم در بین مدیران مسئول رسانه ها و خبرگزاری ها وجود ندارد.

علاوه بر دیدار مستقیم با مردم و مراجعین به قوه قضائیه، آسیب شناسی فرآیندها و فرآیندها در مراکز و مراجع قضایی یکی از اهداف اصلی بازدید حجت الاسلام والمسلمین محسن امام رضا(ع) و تحقیر واحدهای قضایی است. این موضوع در بازدید اخیر قوه قضائیه از دادگاه های ناحیه 35 نیز مورد توجه قرار گرفت و رئیس قوه قضائیه با نگاهی تخصصی و موشکافانه روند جاری در این واحد قضایی را ارزیابی کرد.

بازدیدها و بازرسی های میدانی از مراکز و مراجع قضایی اعم از دادگاه ها، دادسراها، زندان ها و سایر سازمان های مرتبط با قوه قضائیه از جمله رویه های مدیریتی حجت الاسلام والمسلمین قضائی است. این سفرها از سوی مراکز و مراجع قضایی است. تاکنون در تهران علاوه بر بازدید امروز از دادسرای ناحیه 35 (فرهنگ و رسانه) از دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر، دادسرای ناحیه 2 تهران (واقع در سادات آباد)، دادسرای ستادی (ناحیه 28 تهران، دادگستری) نیز بازدید کرد. مجتمع قضایی، دادسرای شهرری، دادسرای و شعب کشیک مناطق 3، 16، 27 و 34 تهران جهت خدمت رسانی به مردم و مراجعین. وی علاوه بر گفتگو با قضات و کارکنان این مجتمع های قضایی دستورات مقتضی را برای رسیدگی به مشکلات بسیاری از مددجویان صادر کرد.