اردوغان: قطعی گاز ایران به علت بدهی نبود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین آوای البرز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه عصر امروز (چهارشنبه) در یک مصاحبه تلویزیونی درباره توقف صادرات گاز از ایران به ترکیه صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاریآناتولیرجب طیب اردوغان در پاسخ به سوالی درباره علت توقف صادرات گاز از ایران به ترکیه گفت که این کشور به ایران بدهکار نیست و این ادعاها دروغ است. ظرف ده تا پانزده روز.

رویترز در پایان ژانویه به نقل از مقامات آنکارا اعلام کرد که ایران صادرات گاز به ترکیه را به مدت 10 روز به دلیل مسائل فنی متوقف کرده است. مقامات ترکیه می گویند ایران به این کشور اطلاع داده است که صادرات گاز به این کشور را به مدت 10 روز به دلیل مسائل فنی متوقف خواهد کرد. اما آنکارا اعلام کرد که در حال مذاکره برای از سرگیری عرضه گاز از ایران در اسرع وقت است.

ترکیه به واردات از ایران، روسیه و آذربایجان متکی است و ارقام رسمی نشان می دهد که 16 درصد از تقاضای گاز ترکیه در 10 ماهه اول سال 2021 از ایران بوده است. قیمت حامل های انرژی در ترکیه به دلیل افزایش قیمت جهانی گاز و کاهش 44 درصدی ارزش پول ملی ترکیه به شدت افزایش یافته است.

گفته می شود در 30 روز گذشته قیمت برق در ترکیه برای مشترکان پرمصرف 125 درصد و برای خانوارهای کم درآمد 50 درصد به دلیل تقاضای بالا افزایش یافته است. در این مدت قیمت گاز در ترکیه برای مصرف داخلی 25 درصد و برای مصارف صنعتی 50 درصد افزایش یافته است. قیمت گاز نیروگاه های این کشورها نیز 15 درصد افزایش یافت.

انتهای پیام/این را برای صفحه قبل پیشنهاد دهید