ابراز امیدواری دبیر اول سفارت تاجیکستان برای بالا رفتن سطح تجارت دوجانبه با ایران

دبیر اول سفارت تاجیکستان ابراز امیدواری کرد که تجارت دوجانبه با ایران افزایش یابد.

دبیر اول سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران با اعلام آمادگی کشورش برای همکاری با شرکت های ایرانی به ویژه در حوزه گردشگری سلامت گفت: انتظار داریم یورو به افزایش تجارت بین دو کشور ادامه دهد. تجارت دوجانبه

به گزارش خبرگزاری آوای البرز؛ معروف جان عبدالرحمن اف، دبیر اول سفارت جمهوری تاجیکستان در ایران؛ وی گفت: دو کشور منافع عمیقی دارند و “افزایش تعامل و ارتباطات منجر به توسعه تجارت خواهد شد.”

وی افزود: تا سال 2020 حجم مبادلات تجاری دو کشور 57 میلیون دلار بود که با تلاش ها این رقم تا سال 2021 به 121 میلیون دلار افزایش می یابد. امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و به زودی به هدفی که روسای جمهور دو کشور مبنی بر تجارت 500 هزار و 500 میلیونی دوجانبه تعیین کرده اند، محقق شود.

عبدالرحمن اف با بیان اینکه ایران و تاجیکستان تاکنون بیش از 180 سند همکاری امضا کرده اند، ادامه داد: برای اجرای برنامه ها و طرح ها نیاز به پیگیری جدی تری است.

وی افزود: تاجیکستان فضای مساعدی برای سرمایه گذاری و همکاری شرکت های ایرانی در بخش های مختلف از جمله داروسازی، گردشگری، مصالح ساختمانی و سایر صنایع دارد و تاجیکستان حمل و نقل ریلی و توافق با کشورهای همسایه را برای صادرات مطلوب به کشورها تسهیل می کند. مساحت نیز ارائه شده است. رویدادهای نمایشگاهی و نشست‌های تجاری دوجانبه برای آشنایی فعالان مالی با فرصت‌های کنونی شامل گام‌ها و رویدادهای موثر برای توسعه همکاری‌ها است.

عبدالرحمن اف تاکید کرد: پیشنهاد من ایجاد یک مرکز تجاری برای معرفی محصولات و خدمات به یکدیگر است. ایجاد شورای مشترک کارآفرینان دوجانبه به رهبری روسای اتاق های بازرگانی دو کشور گام دیگری است که می تواند مداخلات تجاری را گسترش دهد. تاجیکستان آمادگی دارد در زمینه های مختلف از جمله گردشگری سلامت با شرکت های ایرانی همکاری کند. همچنین از توسعه بخش های پزشکی متخصصان ایرانی و برخی صنایع استقبال می کنیم.

انتهای پیام/