آیا تهدید کردن جرم است و مجازات دارد؟

جم تهدید یک جرم مطلق است. به عبارت دیگر به نتیجه نیاز ندارد و صرف تهدید موجب تحقق جرم می‌شود و نیاز نیست که حتما ضرر و زیانی وارد شود. علاوه بر این اگر تهدیدی دروغین باشد هم تاثیری در میزان مجازات ندارد. لازم به ذکر است که تهدید نسبی است و صرف ترسیدن از یک نفر تهدید نیست و شخص تهدید شونده باید مطمئن باشد که تهدید کننده توانایی عملی کردن آن تهدید را دارد. خوب است بدانید که تهدید ممکن است به شکل شفاهی یا کتبی، علنی یا غیر علنی و درملاعام و یا در خفا صورت بگیرد.

انواع تهدید و مجازات آن‌ها

    • تهدید به قتل یا ورود ضرر

 

بر اساس ماده ۶۶۹ تعزیرات هر گاه کسی فرد دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، ‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو‌ ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

بر طبق این ماده تهدید می‌تواند مربوط به ضرر نفسی یا شرفی و یا مالی باشد. در ضرر نفسی ورود ضرر به جسم فرد است و ضرر شرفی مربوط به آبروی شخص است و یا ممکن است افشای یک سر باشد. برای مثال ممکن است کسی تهدید کند که یک مساله شخصی و یا راز را افشا کند. ضرر مالی هم ضرری است که به اموال فرد وارد می‌شود. برای مثال ممکن است شخصی را تهدید کنند که خانه‌اش را آتش بزنند.

بیشتر بدانیم: آیا جستجوی وکیل به صورت آنلاین ممکن است؟

    • تهدید به اخذ نوشته یا سند

 

بر اساس ماده ۶۶۸ قانون مجازات تعزیرات هر کسی که با زور و با اجبار و تهدید کسی را به دادن نوشته یا سند یا امضا و آنلاین و یا ارائه سندی ملزم کند و یا این موارد را از او بگیرد به حبس از ۳ ماه تا ۲ سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.  در این ماده جرم مورد نظر برخلاف تهدید به قتل یا ورود ضرر، از نوع مقید است و همراه با  سو نیت خاصی است. به عبارت دیگر اگر درنتیجه تهدید از فرد تهدید شونده سند و نوشته دریافت شود،‌ مشمول این ماده است. علاوه بر این لازم به ذکر است که علت دادن این نوشته یا سند و یا امضا باید تهدید باشد و این کار باید با اکراه انجام شود.

    • تهدید به بمب گذاری هواپیما، کشتی و وسایل نقلیه

 

اگر کسی به قصد به قصد اختلال در امنیت کشور و تشویش اذهان عمومی تهدید به بمب‌گذاری کند یا مدعی شود که وسایل نقلیه مانند کشتی یا هواپیما را بمب‌گذاری کرده است باید به جز جبران خسارت وارد شده به دولت و اشخاص ذی‌نفع،‌ به شش ماه تا دو سال حبس محکوم شود. جرم موضوع این ماده شامل ادعای دروغ هم می‌شود. در این ماده سو نیت خاص که همان قصد برهم زدن امنیت و تشویش اذهان است باید وجود داشته باشد. تفاوت تهدید با ادعا در این نکته است که ادعا مربوط به یک مساله در گذشته است اما تهدید مربوط به کاری در آینده است.

    • تهدید همراه با خشونت

 

تهدید حتما نیاز نیست که به نتیجه خاصی منتج شود. با این‌حال اگر تهدید به خشونت برای دریافت مال باشد و در عمل سرقت انجام شود مشمول سرقت همراه با آزار است و بر اساس ماده ۶۵۲ به حبس از سه تا ده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود . البته لازم به ذکر است که در این حالت، آزار و تهدید باید در زمان سرقت اتفاق بیفتد.

مجازات تهدید از نظر قانونی چیست؟

بعد از اثبات جرم و جمع شدن شرایط ماده ۶۶۹ قانون به قاضی حق انتخاب می‌دهد تا از بین دو ماه تا دوسال حبس یا ۷۴ شلاق یکی را انتخاب کند. قاضی با بررسی شرایط و درنظر گرفتن همه مسائل رای مناسب را صادر می‌کند. جرم ماده ۶۶۹ مشابه ماده۶۶۸ از جرائمی است که با شکایت شاکی خاصی قابل پیگیری است و اگر او رضایت دهد و گذشت کند دادگاه می‌تواند در مجازات تخفیف بدهد و یا از تعقیب جرم منصرف شود.

نکته حائز اهمیت این است که بر طبق ماده ۶۶۷ اگر شخصی با اجبار و اکراه و تهدید شخص دیگری را به دادن یک نوشته یا سند و یا امضا و آنلاین ملزم کند به حبس از سه ماه تا دو سال و یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

بیشتر بخوانیم: وکیل حقوقی کیست وچه کاری انجام می دهد؟

بر طبق ماده 669 قانون مجازات اسلامی

” هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید ، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد ، به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد “.

چه ادله‌ای برای اثبات جرم تهدید باید وجود داشته باشد؟

بر اساس ماده ۱۶۰ قانون مجازات ادله اثبات جرم شامل اقرار، شهادت، علم قاضی، قسامه و سوگند است. یکی از ادله مناسبی که به اثبات جرم کمک میکند، شهادت شهود است. علاوه بر این ممکن است قاضی با بررسی مدارک و مستندات به علمی برسد که بتواند با آن رایی صادر کند. برای مثال برخی مدارک مانند پیامک و چت یا اسکرینشات و یا فیلم و یا صوت میتواند به عنوان اماره در علم قاضی تاثیرگذار باشد و به او در کشف حقیقت کمک کند.

نکتهای که نباید از خاطر برد این است که تهدید در هرصورت باید کاملا واضح و صریح باشد. به عبارت دیگر قاضی باید بتواند با بررسی کلمات بیان شده از سوی تهدیدکننده، وقوع تهدید را تشخیص دهد. علاوه بر این تهدید باید به گوش تهدیدشونده برسد. بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات بخش تعزیرات، مهم نیست که تهدید به چه شکلی انجام شود وسیله تهدید موضوعیتی ندارد. اما با این حال باید میان کسی که با کلام تهدید میکند و کسی که با چاقو یا اسلحه تهدید میکند و رعب و وحشت ایجاد میکند تفاوت قائل شد. در حالت دوم مجازات شخص تهدیدکننده بیشتر خواهد بود.

بر طبق قانون برای اینکه کسی مجرم شناخته شود باید شرایط ذکر شده در ماده را داشته باشد. به عبارت دیگر در مورد تهدید باید امر تهدید  و ارعاب انجام شود و بعد این تهدید باید برای تهدید به قتل یا ضرر مالی، نفسی و شرفی و یا افشای سر باشد.

گروه وکلای سزا آنلاین با در اختیار داشتن بهترین وکلا و مشاوران حقوقی آماده است تا کلیه خدمات حقوقی را به شما عزیزان ارائه کند.

*رپورتاژ آگهی