آژانس: ذخایر اورانیوم ایران ۱۶ برابر سقف برجام است

به گزارش ایرنا ، بر اساس گزارشی از رافائل گروسی ، ذخایر اورانیوم ایران در سه ماهه منتهی به ماه مه 273 کیلوگرم بود. براساس این گزارش ، ایران 2.4 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 60 درصد و 62.8 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید کرده است.

پس از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و تأخیر احزاب اروپایی در انجام تعهدات خود در این توافقنامه ، ایران در راستای کاهش تعهدات خود در قبال شورای امنیت سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام به تعهدات خود نسبت به شورای امنیت سازمان ملل متحد کرد ، که همیشه به شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده برگشته است.

در تاریخ 6 دسامبر 2009 ، ایران پنجمین و آخرین مرحله برای کاهش تعهدات خود را با بیان اینکه تهران دیگر هیچ محدودیت عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی ، درصد غنی سازی ، غنی سازی ، تحقیق و توسعه) ندارد ، صادر کرد. از این پس برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس الزامات فنی آن خواهد بود و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی به روال معمول ادامه خواهد داشت.

در تاریخ 26 مارس سال گذشته ، ایران نظارت و اجرای داوطلبانه پروتکل اضافی برای اجرای ماده 6 قانون اقدامات استراتژیک حذف تحریم ها و حمایت از منافع ملت ایران را به حالت تعلیق درآورد و فقط در صورت تحریم مجاز به جبران خسارت است. بلند شده

آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس بین المللی انرژی هسته ای) ادعا می کند توضیحات ایران درباره تأثیرات غیر قابل توضیح اورانیوم بر تأسیسات هسته ای آن ناکافی است. گروزی ادعا می کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی با توجه به عدم توضیح ایران ، از وجود مواد هسته ای در سه مکان نامعلوم در ایران بسیار نگران است. با این حال ، محل این مواد هسته ای برای آژانس بین المللی انرژی هسته ای روشن نیست.

وی گفت که مکان های نامشخص دیگری نیز در ایران وجود دارد و این به طور قابل توجهی بر توانایی آژانس انرژی هسته ای انرژی اتمی برای اطمینان از صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران تأثیر می گذارد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای پیش از این ادعای فعالیت هسته ای اعلام نشده در ایران را داشته است. در همین حال ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ادعا کرد که ایران فعالیت های هسته ای در تورک آباد را اعلام نکرده است. در همان زمان ، همزمان با تشدید فضای رسانه ای علیه برنامه هسته ای ایران ، موضوع بازگشت ایالات متحده به آژانس انرژی اتمی نیز مطرح شده است.

علی اکبر صالحی ، رئیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، پیش از این از درز اطلاعات اطلاعاتی به رسانه های بین المللی انتقاد کرده بود: . وی افزود: “رسانه ها را ترسیم كنید. شك نیست كه انتشار چنین خواسته هایی برای اهداف سیاسی است.”

آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ، گزیده هایی از آن در رسانه های بین المللی منتشر شده است:

– از 23 فوریه 2021 آژانس به داده های جمع آوری شده توسط تجهیزات نظارت خود دسترسی نخواهد داشت.

– ایران پروتکل اضافی را تا 23 فوریه 2021 اجرا نکرده است و اطلاعیه ها در این زمینه به روز نشده اند.

– از 23 فوریه 2021 ، آژانس قادر به دسترسی اضافی به سایتها و سایتهای ایرانی تحت پروتکل الحاقی نبوده است.

– ایران کد تصحیح 1/3 را تا 23 فوریه 2021 اجرا نکرد.

– آژانس قادر به دسترسی روزانه Fordo و Nathans نبود.

– به ایران موجودی آب سنگین و تولید آب سنگین اطلاع داده نشده است و آژانس مجاز به نظارت بر ذخایر و تولید آب سنگین نیست.

– ایران برخلاف برنامه غنی سازی طولانی مدت که در 16 ژانویه 2016 به آژانس ارائه شده ، برخی از فعالیت های غنی سازی را ادامه می دهد.

– آژانس به اطلاعات سانتریفیوژهای آنبر و زیرساخت های آنها دسترسی ندارد.

– آژانس ارائه اطلاعات در مورد خروج ماشین های IP. R1 از انبار دسترسی ندارد تا با ماشینهای معیوب جایگزین شود.

– از 23 فوریه 2021 ، ایران اطلاعیه هایی در مورد تولید و تجهیزات روتورهای سانتریفیوژ و دمنده ارسال نکرده است و آژانس مجاز به بررسی این اقدام نیست.

– تا 23 فوریه 2021 ، آژانس قادر به تأیید حضور دستگاه های IP جدید در ایران نبود. آیا R1 برای جایگزینی ماشین های معیوب ساخته شده است یا خیر؟

– آژانس قادر نبوده است بر اساس برآورد گزارش ، کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را بررسی کند.

– آژانس تا 23 فوریه 2021 به اطلاعات سقف الکترونیکی و سیستم های نظارت بر غنی سازی دسترسی نخواهد داشت.

– از 23 فوریه 2021 ، هیچ اطلاعاتی یا دسترسی به اقدامات کنترلی مربوط به انتقال UAC به ایالات متحده وجود ندارد. اف. 6 به آژانس ارائه نشده است.

311311