آمریکا با تایید ارسال پاسخ به اتحادیه اروپا: بررسی نظرات ایران به پایان رسید

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد: بررسی ما از اظهارات ایران اکنون به پایان رسیده است. ما امروز به اتحادیه اروپا پاسخ دادیم.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این اعلام کرده بود که پاسخ دولت آمریکا به اظهارات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل باقی مانده در رفع تحریم ها از طریق هماهنگ کننده اروپایی دریافت شده است. بحث و گفتگو، عصر امروز چهارشنبه (به وقت محلی).

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بررسی دقیق اظهارات طرف آمریکایی آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظر خود را در این زمینه به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، پاسخ به اظهارات ایران یک هفته پس از اعلام نظر جمهوری اسلامی ایران درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا برای مذاکرات وین ارسال شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه به وقت محلی در یک کنفرانس مطبوعاتی با دفاع از تعلل کشورش در پاسخگویی به اظهارات ایران، مدعی شد که ایران با چندین اظهارنظر به این موضوع پاسخ داده است. این به این دلیل است که بررسی این نظرات و تعیین پاسخ مدتی طول کشید. ما این نظرات را جدی می گیریم.

این مقام آمریکایی در عین حال مدعی شد: می توانم تضمین کنم که یک روز بیشتر از زمان لازم برای پاسخگویی به اتحادیه اروپا را از دست نخواهیم داد.

وی ادامه داد: ما در حال آماده کردن یک پاسخ کامل در اسرع وقت، اصولی و دقیق هستیم. این پاسخ شامل بازخورد ایران است و به سرعت آن را ارائه خواهیم کرد.

پس از پنج ماه وقفه، مذاکرات جدید برای لغو تحریم های ایران در 13 اوت در وین آغاز شد و چهار روز بعد در 17 اوت با بازگشت نمایندگان به پایتخت ها پایان یافت.

دور مذاکرات پس از آن صورت می گیرد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد بسته پیشنهادی جدیدی از جمله لغو تحریم ها و توافق جامع در مورد برنامه تسلیحات هسته ای ایران روی میز است. پله ها

پس از پایان این دور از مذاکرات، مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا متن نهایی را به همه طرف ها ارائه کردند که قابل تغییر نیست و یا باید پذیرفت و یا شکست مذاکرات را اعلام کرد که ادعای ایران است. این مقام وزارت امور خارجه اما این موضوع را رد کرد و اعلام کرد که هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌ایم که بتوانیم در وین درباره نهایی کردن متن توافق صحبت کنیم، زیرا مذاکرات درباره چند موضوع مهم ادامه دارد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام کرد که هیچ توافقی در مذاکرات هسته ای حاصل نشده است، زیرا تا زمانی که همه مسائل به توافق نرسد، توافقی حاصل نخواهد شد.

مذاکرات با رسیدن به خط پایان به مرحله حساسی رسیده است و توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی غرب به ویژه آمریکا به عنوان طرف ناقض توافق 1994 است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که باید به توافق رسید و به نحوی پایداری لغو تحریم ها را تضمین کرد و این موضوع نباید به عنوان اهرم فشاری برای استفاده در آینده علیه ایران باقی بماند. و به دنبال توافقی است که منافع اقتصادی مردم را تضمین کند، ایران باید تجارت خارجی را حذف کند و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت را از بین ببرد. از این منظر، اگر طرف مقابل خواسته های منطقی ایران و الزامات تشکیل یک توافق پایدار و معتبر را بپذیرد، توافق نهایی حاصل می شود.

310310