آمریکا باید به برجام بازگشته و تحریم‌ها را لغو کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای البرز،

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در مراسم جشن روز دانشجو در دانشگاه خراسمی گفت: روزهای تلخ زیادی در تاریخ وجود دارد که دانشجویان در روز 16 ازهر جان خود را فدا کردند. البته روزهای فتح و پیروزی هم هست مثلا 12 و 22 بهمن. در 7 دسامبر 1932، سه دانشجوی عزیز به دلیل اعتراض به دلیل دخالت آمریکایی ها در کار ما به ضرب گلوله کشته شدند. دانشجویان می دانستند که آمریکایی ها قرار است به ایران بیایند و در اینجا تسلط پیدا کنند. آنها را گاوهای شیری می نامند، همانطور که امروز در عربستان سعودی می کنند.

وی افزود: کسانی که می خواهند آمریکا را زیبا و تطهیر کنند، اقدامات آمریکا از 16 آذر 32 تا شهادت سردار دلها شهید سلیمانی را مرور کنند.

حسینی با اشاره به مذاکرات هسته ای گفت: جمهوری اسلامی نیز مانند ترامپ و اوباما به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است. آمریکایی ها افراد و شرکت های ایرانی مدعی پایبندی به مذاکرات را تحریم کردند. باید به برجام برگردند و تحریم را بردارند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه زمینه برای پیشرفت در علوم مختلف در کشور فراهم شد، تصریح کرد: دشمن به دنبال نابودی خودمان بود اما امام خمینی (ره) به ما عزت و شخصیت داد. اکنون ثابت شده است که ما در بسیاری از علوم از جمله هسته ای، نانو و هوافضا چقدر پیشرفت کرده ایم. اوایل جنگ چیزی نداشتیم اما الان خیلی رشد کرده ایم. وقتی در زمینه‌هایی رشد می‌کنیم، باید روشن کنیم که چرا در زمینه‌هایی مانند خودرو رشد نمی‌کنیم. کد تعبیه باید در مناطق خاصی مشخص شود.

حسینی گفت: رئیس جمهور همچنین تاکید کرد که دانشگاه مرکز تفکر دولت است. اساتید و سطوح عالی باید به ما در حل مشکلات کمک کنند. مشکلات حل نشدنی نیستند، ما پایانی نداریم. ما موانع را برطرف می کنیم. ممکن است کاری که در همان 100 روز انجام شده بیشتر از حد انتظار باشد، اما این 100 روز را با دوره های قبلی مقایسه کنید.

وی با اشاره به وضعیت وخیم بیماری عروق کرونا قلب و مرگ و میر بالا گفت: برخی می گفتند اگر تحریم ها برداشته شود یا FATF تایید شود واکسن را دریافت می کنیم در حالی که 100 میلیون واکسن ظرف 100 روز تزریق شد.

نایب رئیس مجلس افزود: در گذشته برخی افراد شاغل نبودند. دولت اکنون در دسترس است، در حال ارتباط است و شرایط بسیار خوبی را برای همکاری با سایر قوا و نهادها ایجاد کرده است. ما نگران این نیستیم که نیروهای پشت تریبون با هم صحبت کنند. نیروهای انقلابی دیپلماسی بلد نبودند، اما ایران به عضویت شانگهای درآمد و ما در اکو فعال شدیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا رسانه ها مانند دولت قبل مشکلاتی را نشان نمی دهند؟ وی گفت: رسانه ها باید کار خود را انجام دهند و اکنون این کار را انجام دهند. وقتی صداوسیما از مشکلات خبر می دهد، دولت سعی در حل آنها دارد. آقای ریس مردی است که در تلاش برای حل مشکلات است، اما دولت در ابتدای راه است و تلاش می کند راه را برای کارهای بزرگتر هموار کند. رادیو مستقل از دولت است و باید خدمات و مسائل دولتی را بیان کند. ما ادعای پاک بودن نداریم.

حسینی درباره روابط ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا گفت: ما حساس هستیم اما از اول انقلاب تاکنون رژیم صهیونیستی و آفریقای جنوبی را به رسمیت نشناخته ایم.

نایب رئیس مجلس با اشاره به دشمنی با ایران از ابتدای انقلاب اسلامی و جنگی که در آن رخ داد، گفت: ما اهل ارتباط هستیم. حالا تیم بحث ما برای احیای برجام رفته است. نیاز ما روشن است، استراتژی جمهوری اسلامی این است که به تعهدات خود پایبند باشد و از سوی دیگر به تعهدات خود بازگردد. روابط خوب خود را با همسایگان حفظ کنید.

حسینی تاکید کرد: امروز کشور در تلاش ما برای حل مسائل یکی پس از دیگری پیشرفت کرده است. سند تحول دولت نیز آماده است و اگر خدا بخواهد به زودی منتشر می شود. اما شرایط فعلی را برای مردم خوشایند نمی دانیم، بلکه باید همه دست به دست هم دهیم تا مشکلات را حل کنیم.