آمار ایجاد اشتغال در استان تهران طی ۲ سال گذشته

گزارش‌ها از ایجاد نزدیک به ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در استان تهران در فاصله سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ و بهبود ۲ برابری شاخص‌های کلان اشتغال در استان تهران نسبت به کل کشور خبر می‌دهد.

به گزارش آوای البرز، طی روزهای اخیر معاونت اشتغال وزارت کار از ثبت نرخ بیکاری ۸.۱ درصدی در سال ۱۴۰۲ خبر داد که کمترین میزان نرخ بیکاری سالانه در دهه‌های اخیر به شمار می رود. همچنین بیش از ۷۷۵ هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شده که از بهبود فضای کسب و کار حکایت دارد.

طبق آمارها، در سال گذشته نرخ بیکاری فارغ التحصیلان به ۱.۲ درصد، نرخ بیکاری جوانان ۱.۸ درصد و اشتغال ناقص ۰.۸ درصد رسیده است. نرخ مشارکت اقتصادی نیز با افزایش ۰.۴ درصدی به ۴۱.۳ درصد افزایش یافته است. استان تهران کاهش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری وافزایش ۱.۵ درصدی در نسبت اشتغال را تجربه کرده است.

در حال حاضر بازار کار استان تهران دارای ظرفیت‌های بالایی برای جذب نیروی کار است و وضعیت بازار کار استان تهران از نظر نرخ بیکاری و ظرفیت‌های موجود در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات متفاوت از وضعیت سایر استانهاست.

طبق گزارش‌های آماری، استان تهران در شاخص استان‌های با کمترین نرخ بیکاری از رتبه ۱۲ در سال ۱۴۰۰ به رتبه ۳ در سال ۱۴۰۲ رسیده است.در همین راستا محمد آذرپناه ـ سرپرست اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان تهران اخیرا ضمن اشاره به سنجش وضعیت بازار کار و اشتغال با سه شاخص نرخ بیکاری، نرخ مشارکت و نسبت اشتغال اظهار کرد: در استان تهران با افزایش ۱.۱ درصدی نرخ مشارکت، کاهش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری و افزایش ۱.۵ درصدی در نسبت اشتغال یک جهش ۲ برابری را نسبت به میانگین کل کشور تجربه کردیم.

به گفته وی استان تهران در شاخص استان‌های با کمترین نرخ بیکاری و طبق برنامه‌ریزی دقیق از رتبه ۱۲ در سال ۱۴۰۰ به رتبه ۳ در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران همچنین ایجاد حدود ۳۰۰ هزار فرصت شغلی طی دو سال گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با همه مشکلات و محدودیت‌ها توانستیم بیش از ۱۳۲ هزار فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ و بیش از ۱۶۰ هزار فرصت شغلی در سال ۱۴۰۲ ایجاد کنیم که ۱۰۷ درصد از پیش بینی اشتغال استان تهران در سال گذشته محقق شده است.

از مهرماه سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۲ مجموع منابع و تسهیلاتی که در حوزه اشتغال درنظر گرفته و به بازار کار تزریق شده رقمی در حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بوده که در قالب تبصره‌های بودجه سالانه یا در قالب طرح‌هایی بوده که نهادهای حمایتی به مردم و جامعه کار و تولید اعطا کرده است.

به گزارش آوای البرز، در بودجه سال ۱۴۰۳ نیز بر اساس ظرفیت قانونی تبصره ۲ رقمی در حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که قرار است به بازار کار تزریق شود تا هم نیاز سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی برطرف شود و هم اشتغال ایجادی و توسعه‌ای تداوم داشته باشد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.