آمادگی ۲۱ فرودگاه بین‌المللی کشور برای اعزام حجاج/ هشدارها و توصیه‌های پلیس به حجاج

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا از آمادگی کامل پلیس فرودگاه برای اعزام زائران به زیارت خانه خدا از ۲۱ فرودگاه بین‌المللی کشور خبر داد.

به گزارش آوای البرز، سردار رضا بنی اسدی فر با اشاره به اهمیت عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ و اعزام زائران خانه خدا اظهارکرد: همکارانم در پلیس فرودگاه‌های فرماندهی یگان های انتظامی و حفاظتی فراجا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در آمادگی کامل برای تأمین امنیت زائران در دو مرحله اعزام و بازگشت از سرزمین وحی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه اعزام زائران حج تمتع در سال جاری از تاریخ بیست و چهارم اردیبهشت آغاز ودر ۱۸ خرداد ماه پایان خواهد یافت، افزود: ۲۱ ایستگاه پروازی شامل فرودگاه‌های امام خمینی(ره)، رشت، قشم، چابهار، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، تبریز، زاهدان، ساری، شیراز، کرمان، گرگان، مشهد، همدان، یزد و زنجان پذیرای زائران گرامی خواهند بود.

وی با بیان اینکه در راستای تکریم زائران، کارکنان مجرب و با مهارت‌تر در گیت‌های بازرسی فرودگاه به کارگیری خواهند شد گفت: جلسات متعدد همکاری و هماهنگی با سازمان حج و زیارت، شرکت های هواپیمایی و سایر نیروهای مسلح مرتبط با این عملیات بزرگ به منظور تسهیل در ارائه خدمات به زائران محترم برگزار شده است.

 بنی اسدی‌فر با اشاره به بررسی دقیق و هوشمندانه اقلام و وسایل همراه زائران توسط کارکنان پلیس فرودگاه در محیط‌های فرودگاهی ادامه داد: چنانچه از زائری مواد مخدر و روانگردان  به هر میزان کشف شود، ضمن جلوگیری از ادامه سفر وی، به استناد ماده ۱۷ قانون مبارزه با مواد مخدر در مرحله اول یک تا پنج سال و در مرحله دوم پنج تا ۱۵ سال ممنوع الخروج از کشور خواهد شد.

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا با تاکید بر لزوم حفظ شأن و منزلت زائران ایرانی با عمل به قانون و توجه به توصیه‌های پلیس تصریح کرد: پلیس کشور میزبان در صورت کشف مواد مخدر و روانگردان از زائران بدون اغماض رفتاری بسیار سختگیرانه داشته و مجازات های سنگین برای فرد خاطی در نظر می‌گیرند .

بنی‌اسدی فر همچنین توصیه کرد: زائران ازحمل برخی داروهای گیاهی که از نظر ظاهری شباهت زیادی با مواد مخدر دارند مانند شیرین بیان با توجه به اینکه برای پلیس عربستان ناشناخته است خودداری کنند. 

وی حمل و استفاده از انواع داروهای آرام‌بخش و خواب‌آور و حاوی کدئین در کشور عربستان را ممنوع عنوان کرد و گفت: در صورت کشف این قبیل داروها در کشور عربستان نسبت به آن مجازات اعمال خواهد شد لذا شایسته است افرادی که دارای بیماری خاص و مجبور به استفاده از دارو می باشند مراتب را با کارشناسان سازمان حج و زیارت مطرح کنند.

 بنی اسدی فر حمل اقلامی از قبیل ترشیجات، مایعات اسیدی مثل آبلیمو و آبغوره، کارد، چاقو و وسایل برنده انواع قوطی‌های حاوی مواد اشتعال‌زا از قبیل گاز و فندک را در مسافرت‌های هوایی و برابر قوانین بین‌المللی ممنوع دانست و تاکید کرد: از قراردادن اقلام و وسایل فوق در داخل وسایل همراه و یا حمل آن خودداری کنند.

وی به زائران توصیه کرد: از پذیرش امانات افراد ناشناس جدا خوداری کنید چرا که این موضوع مسئولیت‌آور است. همچنین از سپردن بار، وسایل همراه و مدارک شناسایی خود به افراد ناشناس خودداری و در تمامی مراحل سفر از گذرنامه و مدارک شناسایی خود به دقت مراقبت کنید.

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا گفت: بهتر است مسافران و زائران عزیز اشیاء ‌قیمتی و با ارزش را همراه خود حمل نمایند و از قراردادن آن ها داخل چمدان خودداری کنند، لکن در محل های پرازدحام  مثل درهای ورود و خروج، احتمال سرقت از وسایل همراه بسیار متصوراست لذا شایسته است در این مناطق هوشمندانه رفتار شود.

انتهای پیام