آمادگی کامل آذربایجان‌غربی برای تامین سیب شب عید کشور

به گزارش آوای البرز از آذربایجان غربی ، در وبینار نشست ملی میز سیب در اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ارومیه ، حسین شیوانی اظهار داشت: تولید ، بسته بندی ، تهیه ، فرآوری ، بازاریابی و صادرات یک لیست ملی چهار ماده ای از شرایط است. یکی از اهداف لیست اپل داشتن برنامه ای هدف محور بر اساس اصول تخصصی برای ارائه پلتفرم است.
وی خاطرنشان کرد: ایران با مساحت 2 میلیون و 860 هزار هکتار سومین کشور بزرگ جهان از نظر مزارع است که 113 هزار هکتار آن در آذربایجان غربی است. سطح زیر باغ های سیب در کشور 250 هزار هکتار تخمین زده شده است که سهم استان 60 هزار و 470 هکتار است.

شیوانی با اشاره به وضعیت کلی تولید سیب در استان و کشور توضیح داد: در سال 1998 این کشور 4 میلیون تن سیب تولید کرد و کشور از صادرات 354 میلیون دلار ارزآوری کسب کرد.

وی یادآور شد: آذربایجان غربی با اختلاف دو برابر بزرگترین سیب ساز کشور است. علاوه بر این ، یک میلیون و 440 تن سیب تولید شده در کشور با 440 هزار تن در استان تولید می شود.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استان آذربایجان غربی ظرفیت اسمی 345 سردخانه در استان را یک میلیون تن تخمین می زند: “میزان سیب سردخانه در استان در هشت ماهه اول سال 1999 800 تن برآورد شده است.”

وی با بیان اینکه در 8 ماه گذشته 16 هزار تن سیب از طریق گمرک از طریق استان صادر شده است ، اضافه کرد: سال گذشته 600 هزار تن سیب از استان صادر شده است.

شیوانی با اشاره به آمادگی کامل آذربایجان غربی برای توزیع سیب در شب عید افزود: برای دستیابی به این مهم باید روزانه 300 کامیون سیب از استان به سایر نقاط کشور صادر شود.

46