آمادگی حداکثری مراکز درمانی برای ارائه خدمت در تعطیلات نوروز

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان وزات بهداشت با اشاره به اجرای طرح سلامت نوروزی از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲، از آمادگی حداکثری مراکز درمانی در ایام نوروز خبر داد.

به گزارش آوای البرز، دکتر حسن واعظی با اشاره به اجرای طرح سلامت نوروزی از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲، از آمادگی حداکثری مراکز درمانی در ایام نوروز، خبر داد و گفت: با توجه به نزدیک شدن تعطیلات نوروزی ۱۴۰۲، تمامی واحدهای ارائه‌ دهنده خدمات بهداشتی و درمانی اعم از اورژانس‌های پیش بیمارستانی، درمانگاه‌ها، پاراکلینیک‌ها و بیمارستان‌ها با رویکرد ارائه خدمات به موقع، با کیفیت و ایمن و افزایش رضایت‌مندی شهروندان و مسافران عزیز در سال جدید، آمادگی کامل دارند.

وی ادامه داد: بر همین اساس برنامه‌ریزی‌های لازم قبل از آغاز تعطیلات نوروزی در استان‌ها جهت اطمینان از آمادگی و فعال بودن مراکز، وجود و حضور نیروهای تخصصی و کادر درمانی، ارائه خدمات تشخیصی آزمایشگاهی، تصویربرداری، دندانپزشکی و اطلاع ‌رسانی‌های لازم در این زمینه، انجام شده است.

واعظی افزود: همچنین در تعطیلات پایان سال و نوروز همه مراکز اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی، اتاق‌های عمل، بخش‌های مراقبت ویژه، بخش‌های دیالیز و دیگر بخش‌ها به صورت شبانه روزی فعال است و به مسافران نوروزی خدمات‌رسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه مراکز درمانی با تمام توان در خدمت مردم هستند، ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر کمبودی در زمینه ملزومات پزشکی و داروهای اساسی و مورد نیاز بیمارستان‌ها وجود ندارد.

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی، همچنین گفت: تیم‌های واکنش سریع و ارزیاب نیز آمادگی کامل داشته و در صورت بروز مشکل، سریعا وارد عمل خواهند شد. هماهنگی بین استانی در مورد اعزام و انتقال بیماران نیز از طریق ستاد معاونت درمان، حوزه ۱۱۵، EOC  انجام و با پیگیری صورت خواهد گرفت.

واعظی با اشاره به استمرار نظارت بر مراکز درمانی در طول ایام تعطیل، گفت: نظارت از طریق کارشناسان ستادی حوزه درمان بر تمامی مراکز درمانی صورت خواهد گرفت. برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از دی ماه سال جاری و در کل کشور نیز از ابتدای سال ۱۴۰۲ در دستور کار قرار گرفته است که تکمیل بستر فناوری اطلاعاتی ضروری و پایه اقدامات است. دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور استقرار صحیح و کامل این برنامه، لازم است نسبت به راه‌اندازی کمیته‌های مربوط به نظام ارجاع هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

وی گفت: در سطح ملی، ستاد ملی پزشک خانواده و نظام ارجاع و قرارگاه پزشکی خانواده، ستاد اجرایی شامل کمیته آموزش، کمیته آمار، کمیته تأمین و توزیع منابع، کمیته آموزش و مدیریت نیروی انسانی، کمیته پایش و نظارت، کمیته نظام ارجاع و کمیته بازنگری و به روز رسانی بسته خدمات تعریف شده است. در سطح دانشگاه‌ها نیز با همین ساختار فعالیت کمیته ها آغاز شده است.

بنابر اعلام وبدا، واعظی همچنین درباره وضعیت پرداخت‌های مربوط به مقیمی و ماندگاری پزشکان، گفت: خوشبختانه با تأمین نسبی منابع، حق الزحمه مقیمی و ماندگاری پزشکان متخصص و پزشکان عمومی بخش اورژانس بیمارستان‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی تا پایان شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ پرداخت شده است.

انتهای پیام