آلبانی بند ۵ منشور ناتو را علیه ایران فعال نمی‌کند

وبسایت پولیتیکو روز چهارشنبه نوشت؛ ادی راما، نخست وزیر آلبانی که این خبر را اعلام کرد، هشدار داد که انتظار حملات بیشتری از سوی ایران دارد و به دنبال تقویت دفاع سایبری کشورش است.

راما افزود که در پی حمله سایبری در ژوئیه سال جاری (2022)، کشورش درخواستی را برای فعال کردن ماده 5 منشور ناتو بررسی کرده است که همه کشورهای عضو را ملزم به مقابله با ایران می کند.

فعال سازی ماده 5 پس از هدف قرار دادن یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمله به تمام کشورهای عضو محسوب می شود که مستلزم دفاع دسته جمعی است.

وی اظهار داشت که آلبانی در نهایت تصمیم گرفت به جای ریسک تشدید بحران و دشمنی با متحدان قدرتمند خود از این اقدام خودداری کند. با این حال، وی در مورد جدی بودن بررسی گزینه فعال سازی بند 5 یا مدت زمان بررسی توضیح بیشتری نداد.

این بند تنها یک بار، چند روز پس از حملات 11 سپتامبر به ایالات متحده، فعال شد.

طبق منشور ناتو، کشورهای عضو باید به کمک کشوری بیایند که این بند را فعال می کند، هرچند هر کشوری می تواند پاسخ خود را تعیین کند.

حملات ماه ژوئیه به سیستم‌های دولتی آلبانی، وب‌سایت‌هایی را که برای پرداخت قبوض آب و برق و درخواست گواهینامه رانندگی استفاده می‌شد، مسدود کرد.

راما در مقایسه این حمله سایبری با حمله هوایی گفت: 95 درصد خدمات دولتی در آلبانی به صورت آنلاین ارائه می شود که باعث توقف کامل عملیات روزانه ادارات دولتی شده است. هکرها همچنین سعی کردند اطلاعات حساس دولتی را پاک کنند اما موفق نشدند.

آلبانی در پی این ادعا روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. راما از ربط دادن این حادثه به ناتو خودداری کرد، اما این اولین بار است که یک کشور چنین اقدامی را تحت عنوان حمله سایبری انجام می دهد.

تیرانا مدعی شد که هکرهای ایرانی مجدداً در اوایل سپتامبر سیستم های مرزی و گمرکی را غیرفعال کردند و روابط خود را با تهران قطع کردند.

310310