آقای صداوسیما! بیا و این‌بار یار دوازدهم دختران ایران باش

صداوسیما همیشه خود را یار دوازدهم فوتبال خوانده است. عنوانی که بیشتر خود توضیحی و دراماتیک است تا عنوانی که مبتنی بر واقعیت و عمل باشد. مثلاً برنامه ای مبنی بر هدیه دادن پیراهن شماره 12 توسط رئیس فدراسیون فوتبال به رئیس سازمان صدا و سیما!

این در حالی است که سازمان صدا و سیما در سال های اخیر نه تنها از عملکرد فوتبال حمایت کرده، بلکه فوتبال ایران را هر روز تضعیف کرده است. از تعطیلی برنامه پرمخاطب دهه 90 که علناً تحولات فوتبال ایران را منعکس می کند تا حق پخش تلویزیونی مسابقات.

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سالانه کشور، صداوسیما موظف به پرداخت هزینه انتقال به وزارت ورزش و جوانان است اما با تخلفات صریح از این امر خودداری می کند. منکری که نتیجه اش فقر فوتبال است. فقری که باشگاه‌های ما را در آستانه ورشکستگی قرار نداده، غرق شدن در بقایای بدهی‌ها، یکی از پیامدهای حذف استگال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا است.

اما ماجرای بی رحمانه رادیو با ورزش و فوتبال به این نکات محدود نمی شود. صداوسیما علاوه بر اینکه به تعهدات مالی خود عمل نمی کند، علناً بین پوشش زنده مسابقات آقایان و بانوان تبعیض قائل می شود.

چندی پیش تیم فوتبال بانوان شهرداری سیرجان برای اولین بار در تاریخ فوتبال بانوان ایران به جام باشگاه های فوتبال بانوان آسیا راه یافت و در اردن به مصاف سه رقیب دیگر رفت. آنها در آن دیدارها عملکرد خوبی داشتند و با دو برد نایب قهرمان شدند. شاید هضم قضیه کمی سخت باشد اما این مسابقات از رادیو پخش نشد و افتخار زنان ایرانی این بود که افراد کمی توانستند در ایران زندگی کنند.

چندی بعد تیم ملی هندبال بانوان ایران توانست برای اولین بار در تاریخ در مسابقات جهانی حضور یابد. این اتفاق مهم هم جایی روی آنتن زنده تلویزیون نداشت.

اکنون یک تجربه تلویزیونی دیگر در حال انجام است، جام حذفی فوتبال زنان آسیا. هند، تایوان و چین در مرحله گروهی به مصاف یکدیگر خواهند رفت که از چند روز دیگر مسابقات در هند آغاز می شود و فوتبالیست های دختر ایرانی برای اولین بار وارد میدان می شوند.

بازی های انتخابی این تیم در جام ملت های آسیا از تلویزیون پخش نشده است اما نقش آفرینی روی آنتن ملی تلویزیون ایران مانند تیم فوتبال مردان قطعا حق طبیعی این تیم و حق مردم است. مسابقات تیم را تماشا کنید.تیم ملی خود را در چنین تورنمنت مهمی نه از فروش شبکه ملی بلکه حتی از شبکه تخصصی ورزش تماشا کنید. تماشا کنید و حمایت کنید.

دخترانی که جایی در آنتن زنده رسانه ملی ندارند اما در حد توان خود ثابت کرده اند که تا آخرین لحظه ایران را سربلند کرده و پرچم سه رنگ را به اهتزاز درآورند.

254 251