آغاز رمضان در انگلیس با طعم اسلام‌هراسی

به گزارش آوای البرز، افزایش اسلام هراسی در انگلیس پس جنگ غزه و ورود غیرقانونی به مساجد از سوی برخی در این کشور باعث بروز نگرانی و درخواست‌هایی برای افزایش اقدامات امنیتی شده است.

از اواسط فوریه ۲۰۲۴ یکسری رویدادهایی در مساجد سراسر لندن اتفاق افتاده که شامل ورود غیرقانونی به سه مسجد «پالمرز گرین»، «ساوتگیت» و «مسجد عایشه» شده است.

به گفته یک ناظر متمرکز بر رویدادهای ضد اسلامی به نام Tell MAMA، این رویدادها در زمانی رخ داده که اتفاقات مربوط به اسلام هراسی در انگلیس پس از عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ سه برابر شده است.

به نقل از آوای البرز «بی بی ربیعه خان»، رئیس جامعه فرهنگی اسلامی لندن گفت: با توجه به اینکه مسلمانان بیشتری در طول ماه رمضان از جمله برای برگزاری نماز تواریح به مساجد می‌روند، ضرورت دارد که بسیار احتیاط کنند.

وی افزود: اسلام هراسی افزایشی شده و مسلمانان جامعه اسلامی انگلیس به خاطر مذهبشان در معرض حمله هستند.

وی افزود، در یکی از رویدادهای اخیر در مساجد به نظر می‌رسید که مهاجمان می‌خواستند دوربین‌های مداربسته را از کار بیندازند و هارد کامپیوترها را با خود ببرند.

رئیس جامعه فرهنگی اسلامی لندن خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم که شاید در طول رمضان چنین اتفاقاتی بیفتد. سایر رویدادها در مسجد «ومبلی» در آغاز مارس اتفاق افتاد و همچنین در مساجدی در لیسستر. باید اقدامات امنیتی در ماه رمضان تقویت شود. ما نگران افزایش اسلام هراسی هستیم. ما نگران کودکان و شرکت کنندگان در مراسم مساجد هستیم. ما باید امنیت را تقویت کنیم.

رئیس جامعه فرهنگی اسلامی لندن با بیان اینکه شاید رویدادهای بیشتری در پی بدتر شدن اوضاع در غزه رخ دهد، افزود: ما به شدت نگرانیم. با پلیس برای اطمینان از این مساله که تمامی مساجد سیستم‌های نظارتی فعالی داشته باشند و از مکانیسم‌های امنیتی مناسبی برخوردار باشند، همکاری می‌کنیم.

پلیس متروپلیتن در پاسخ به اینکه تلاش‌هایی برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی در طول رمضان انجام می‌شود، گفت: از نزدیک با نمایندگانی از جوامع یهود و مسلمان از هفتم اکتبر همکاری کرده‌ایم.

یکی از سخنگوهای پلیس متروپلیتن نوشت: افسران برای تامین امنیت و تحقیق درباره اقدامات تهاجمی در مجاورت مدارس مذهبی، عبادتگاه‌ها و در جوامع که می‌دانیم سطح نگرانی‌ها زیاد است، مستقر شده‌اند.

در بیانیه پلیس آمده است: متاسفانه، با وجود افزایش حضور افسران پلیس ما شاهد افزایش جرایم انزجاری در سراسر لندن هستیم. این جرایم شامل اقداماتی علیه افرد یا گروه‌ها یا به صورت آنلاین، رفتارهای نژادپرستانه یا تخریب‌هایی با انگیزه مذهبی یا سایر جرایم می‌شود.

در بیانیه پلیس متروپلیتن همچنین ذکر شده است: ما به تشویق افرادی که جرایم انزجاری را تجربه کردند، ادامه می‌دهیم تا آنها را به پلیس گزارش دهند. این جرایم غیرقابل قبول هستند و ما به تحقیق درباره آنها می‌پردازیم.

311311

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.