آشنایی با خواص و مضرات شکلات تلخ

آشنایی با خواص و مضرات شکلات تلخ

شکلات از خوراکی های پرطرفدار در دنیا است که انواع مختلفی دارد . یکی از پرطرفدارترین نوع شکلات ، شکلات تلخ است که خواص بی شماری برای آن ذکر شده است و توصیه های زیادی برای مصرف آن وجود دارد. شکلات تلخ خواص فراوانی برای قلب و پوست دارد و برخلاف تصور عموم میتواند در موثر واقع شود.

شکلات تلخ، به شکلاتی گفته می شود که میزان اضافه شده به آن بسته به میزان ماده خشک تا 75درصد رسیده و میزان شکر آن بسیار کم است؛ به این معنا که اصل عمده مخلوط اولیه شکلات، کاکائوست. یا سیاه از نوع 20 درصدی آغاز می شود. این نوع شکلات خیلی تلخ و رنگ آن هم خیلی تیره نیست.

شکلات تلخ از جمله پرطرفدارترین مواد خوراکی در سرتاسر جهان است. شکلات انواع مختلفی دارد و با توجه به محبوبیت و داشتن طعم مطلوب فرآورده های مخلفی از این ماده خوشمزه تولید شده است. شکلات تلخ از جمله مفیدترین مواد خوراکی به شمار می آید که اگر در زمان مناسب مصرف شود، فواید بسیاری خواهد داشت.

شکلات تلخ، به شکلاتی گفته می شود که میزان کاکائو اضافه شده به آن بسته به میزان ماده خشک تا 75درصد رسیده و میزان شکر آن بسیار کم است؛ به این معنا که اصل عمده مخلوط اولیه شکلات، کاکائوست. شکلات تلخ یا سیاه از نوع 20 درصدی آغاز می شود. این نوع شکلات خیلی تلخ و رنگ آن هم خیلی تیره نیست. این حد تیرگی پایه شکلات است و در نمونه های مرغوب شکلات، نیم درصد به نیم درصد حد تیرگی شکلات افزایش می یابد تا به 97 درصد می رسد.

انواع شکلات تلخ

شکلات در طعم های مختلفی تولید می شود و این امر به خاط داشتن طرفداران بسیار است. شکلات در درصد های مختلفی تولید می شود که هر میزان از آن با مقدار متفاوتی از شکر تولید خواهد شد. البته مصرف شکلات با درصدهای بلای شکر به همه افراد توصیه نمی شود.

شکلات تلخ چند درصد بخوریم

30 درصدی

میزان کاکائو در این شکلات از حد پایه بالاتر است. خیلی تلخ نیست و مصرف آن باعث بروز مشکل خاصی در افراد نمی شود. در کنار آن نوع 35درصدی هم وجود دارد.

تلخ

45 درصدی

کم کم به حد تقریبا بالای کاکائو نزدیک می شویم. این درصد خیلی بالا محسوب نمی شود؛ اما برای افرادی که مشکل دارند مصرف آن مناسب نیست.

50 درصدی

این شکلات طعم تلخی دارد. مصرف آن برای افراد مبتلا به بی خوابی، ریفلاکس و ترشی معده و افرادی که دچار مشکل هستند، مناسب نیست.

65 و 70 درصدی

کاملا طعم تلخی دارد. گاهی برای پوشاندن این طعم تلخ آن را با میوه هایی مانند طعم دار می کنند. خوردن آن برای افرادی که از هر نظر مشکلی ندارند، ایرادی ندارد.

80 و 97 درصدی

این نوع شکلات هر چند ویژگی های بی شماری دارد؛ اما بهتر است در صورتی که معده خالیست و یا احتمال بروز مشکلات وجود دارد، از خوردن آن صرف نظر کرد. البته نوع 80 درصدی از نظر طعم قابل تحمل تر است!

برای تاثیر شکلات تلخ بر لاغری فیلم رامشاهده کنید.

بهترین زمان خوردن شکلات تلخ

بهترین زمان مصرف

براساس یک پژوهش پزشکان با بررسی بر روی داوطلبان دریافته اند که وعده غذایی صبحانه می تواند زمان مناسبی برای خوردن کیک و شیرینی البته در حد متعادل و معقول باشد.
گفتنی است افرادی که در وعده صبحانه، یک وعده غذایی کامل شامل نان سبوس دار، لبنیات، پروتئین، میوه و شکلات مصرف می کنند در طول روز انرژی بیشتری دارند و وعده های دیگر به ویژه شام را کمتر می خورند و سبب می شود وزن مناسب و مطلوب به همراه چربی، فشار و متعادل و مناسبی داشته باشند. خوردن یک تکه شکلات تلخ موقع صبحانه به فعال شدن آنتی اکسیدان های بیشتر در بدنتان کمک می کند. می دانید که هر قدر آنتی اکسیدان بیشتری داشته باشید آن وقت کمتر به سمت پیری می روید. خوردن شکلات تلخ در صبحانه برای هم مفید است.

خواص مصرف شکلات تلخ

چه زمانی باید از مصرف شکلات تلخ خودداری نمود

اگر روزی 25 گرم بیشتر شکلات تلخ مصرف کنید آن وقت بدن به جای سوزاندن چربی ها، بیشتر به سمت ذخیره کردن چربی گرایش پیدا می کند .

فواید مصرف شکلات تلخ

شکلات تلخ نسبت به سایر شکلات ها از میزان بیشتری کاکائو بهرمند است و همین امر موجب تمایز آن نسبت به سایر فرآورده های کاکائویی شده است. کاکائو دارای فواید بسیار زیادی برای سلامت مغز انسان است. مصرف شکلات تلخ می تواند سبب پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری مغزی شود.

کاکائو تلخ، حاوی پلی فنول ها که آنتی اکسیدان بسیار قوی است، می باشد. ترکیبات فلاوونوییدی موجود در کاکائو باعث از بین بردن رادیکال های آزاد موجود در جریان خون شده و از بروز سرطان ها و بیماری های قلبی – عروقی و تصلب شرایین جلوگیری می کند.

همچنین فلاوونوییدهای موجود در کاکائو تلخ باعث افزایش انعطاف پذیری دیواره عروق شده و خطر افزایش فشار خون و سکته های قلبی و مغزی را می کاهد. مطالعات نشان می دهد که خوردن یک تکه شکلات تلخ در روز می تواند را به حالت متعادل در بیاورد.

ترکیبات پلی فنیلی موجود در کاکائو تلخ باعث بهبود روند خون رسانی بدن به ویژه بهبود خون رسانی به مغز و در نتیجه عملکرد مغز می شود به علاوه موجود در آن برای نیز مفید است.

کاکائو تلخ از پوست در برابر تاثیرات پیر کننده محافظت می کند. و خطر ابتلا به را نیز کاهش می دهد.

کاکائو تلخ در افراد مبتلا به بیماری های کبدی مانند یک مرهم عمل می کند و مصرف آن در کنار دارو می تواند در تسریع روند درمان این بیماری موثر باشد.
هشدار

در افراد مبتلا به آلرژی های غذائی، شکلات های تلخ به دلیل داشتن میزان زیاد مادهٔ خشک ممکن است آنها را تشدید کند.

همچنین این شکلات ها در افرادی که مبتلا به عارضهٔ هستند، ممکن است موجب تشدید بیماری شود.

برای افراد مضطرب نیز توصیه می شود مصرف این شکلات ها محدود شود، زیرا شکلات ها به دلیل داشتن کافئین زیاد، باعث افزایش می شوند.

با توجه به این که شکلات یکی از موادی است که نسبت آرژینین به لیزین در آن زیاد است، به افرادی که زمینهٔ زدن دارند توصیه می شود کمتر شکلات مصرف کنند و با توجه به اینکه درصد مادهٔ خشک شکلات تلخ زیاد است در افراد مبتلا به این عارضه، محدودیت مصرف این نوع شکلات باید بیشتر رعایت شود.

بررسی های بلندمدت نشان می دهند که مصرف این نوع شکلات به دلیل داشتن کافئین زیاد در زنان مبتلا به بیماری فیبروکیستیک پستان باعث تشدید عوارض بیماری می شود.

کافئین اسیدمعده را افزایش می دهد، مصرف موادغذائی حاوی کافئین زیاد، مانند شکلات تلخ، ممکن است باعث وخامت در افراد مبتلا به این بیماری شود. همچنین بیماران مبتلا به رفلاکس معدی مری باید مصرف موادغذائی حاوی کافئین زیاد را محدود کنند.

کافئین ماده ای محرک است و تأثیرات آن تا 20 ساعت در بدن باقی می ماند. از این رو، افراد مبتلا به بی خوابی باید از مصرف این گونه شکلات ها خودداری کنند.

 منبع: مروی استار