آسیب به جفت عامل مرده‌زایی در زنان مبتلا به کووید-۱۹

مطالعات اخیر نشان می دهد که ویروس کرونا می تواند به جفت حمله کرده و آن را از بین ببرد و باعث مرگ زنان باردار شود.

به نقل از مدیکال اکسپرس به نقل از آوای البرز، چنین تأثیری در زنان باردار غیرمعمول است، اما زنان مبتلا به کووید-19 در معرض خطر بیشتری هستند.

محققان در 12 کشور، از جمله ایالات متحده، نمونه های بافت و جفت 64 جنین مرده و چهار جنین را که اندکی پس از تولد مرده بودند، آزمایش کردند. همه اینها مادرانی بودند که واکسینه نشده بودند و در دوران بارداری به کووید-19 مبتلا شده بودند.

دکتر جان اچ اسنایدر، پاتولوژیست دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن در فاینبرگ، می گوید: «این مطالعه نشان می دهد که جداشدگی جفت، به جای تأثیر بر خود جنین، می تواند منجر به مرگ مرتبط با کووید-19 شود».

او در این مطالعه که پنجشنبه در مجله Archives of Pathology & Laboratory Medicine منتشر شد، شرکت نکرد.

شواهد قبلی نشان داده است که احتمال مرگ زنان باردار مبتلا به کووید-19 بیشتر است. مخصوصا اونایی که دلتا دارن. واکسیناسیون برای زنان باردار توصیه می شود.

دکتر جان اچ اسنایدر، نویسنده برجسته و آسیب شناس در آتلانتا، می گوید: «عفونت های دیگر می توانند به جفت حمله کنند و جفت را تخریب کنند، که معمولاً باعث آسیب به جنین می شود. دیوید شوارتز می گوید. ویروس سیکا نمونه ای از این موارد است.

او و همکارانش می خواستند بدانند که آیا این موضوع در زایمان زنان مبتلا به کووید-19 صادق است یا خیر. اما چیزی که آنها پیدا کردند کاملاً متفاوت بود. در این حالت خود جفت تحت تأثیر قرار می گیرد و به طور گسترده ای از بین می رود.

جداشدگی جفت مرده در زنان مبتلا به کووید-19

شوارتز می گوید: «در بسیاری از این موارد، بیش از 90 درصد از این جفت ها نابود شدند.

ساختار طبیعی جفت قرمز و اسفنجی است. الگوهایی که یاد گرفتند خشن و تیره رنگ بود. اگرچه عفونت ها گاهی اوقات می توانند به جفت آسیب برسانند، شوارتز می گوید که هرگز چنین آسیب گسترده ای ندیده است.

جفت، عضوی که در دوران بارداری تشکیل می شود، به رحم می چسبد و اکسیژن و مواد مغذی را از جریان خون مادر به جنین می رساند.

این ویروس احتمالاً از جریان خون وارد جفت می شود و به سلول های حساس می چسبد و باعث رسوب پروتئین و ایجاد التهاب غیر طبیعی می شود که جریان خون و اکسیژن را مسدود می کند.

ویروس کرونا در برخی از جنین‌ها نیز یافت می‌شود، اما شواهد دال بر جداشدگی جفت محتمل‌ترین علت مرگ نوزاد است.

گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده در میان زنان باردار آلوده به کووید-19 نشان داد که از هر 80 زن باردار، یک نفر فوت می کند. این میزان از هر 155 زن باردار بدون کووید یک نفر است.

فشار خون بالا، بیماری های مزمن و ناهنجاری های جنینی از جمله عواملی هستند که خطر زایمان را در زنان مبتلا به کووید-19 افزایش می دهند.

هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. این مطالعه مدت ها قبل از شروع این بیماری بسیار مسری انجام شد.

انتهای پیام/